Zons i okolice

ZONS, miasteczko o nad wyraz oryginalnej przeszłości, zwane także Feste Zons z racji sprawowania niegdyś funkcji warownej placówki celnej, leży 25 km od Kolonii w dól Renu. Obecnie wchodzi w skład okręgu miejskiego Dormagen, mało interesującego ośrodka przemysłowego. Zons znajduje się ok. 3 km na wschód od dworca kolejowego w Dormagen, z którym łączą je regularne linie autobusowe.

W 1372 r. arcybiskup Kolonii, Friedrich von Saarwerden, zdecydował się obłożyć podatkiem nadreński szlak handlowy prowadzący przez jego posiadłości i rozpoczął budowę fortecy na miejscu zniszczonego zamku, należącego do jego poprzednika. Mimo że historia Zons to jeden nieprzerwany ciąg nieszczęść – na przemian pożarów i powodzi, powodzi i pożarów – umocnienia przetrwały w zasadzie całkowicie nienaruszone. Stanowią dzisiaj cenny przykład średniowiecznych fortyfikacji, choć trzeba trochę wysilić wyobraźnię, by uzmysłowić sobie pierwotny wygląd okolicy, jako że gromadzące się latami osady aluwialne zmieniły koryto rzeki, która nie przepływa już bezpośrednio obok murów.

Jak można się spodziewać, autokary wycieczkowe są najczęstszym widokiem w Zons, lecz w tygodniu jest tu na ogól całkiem spokojnie. Najpiękniejszych widoków dostarcza spacer po zewnętrzej stronie murów obronnych. Rozpoczynając wędrówkę od przystanku autobusowego należy najpierw skręcić w prawo i iść drogą prowadzącą do Młyńskiej Wieży (Miihlentunn): w dawnych czasach jej górną część przerobiono na wiatrak. Stąd trasa prowadzi wzdłuż południowej krawędzi miasta, okolonej podwójnym murem (drugi mur dodano jako zabezpieczenie przed powodziąj. Na rogatkach miejskich widnieją ruiny zamku Fricdcstrom z zachowaną bramą, przysadzistym donżonem i dziedzińcem, gdzie latem odbywają się spektakle na wolnym powietrzu oraz różnego rodzaju widowiska (w niedzielne popołudnia od połowy czerwca do połowy września, czasem także w inne dni tygodnia). Wschodnia część murów miejskich posiada dwie cylindryczne baszty oraz ośmioboczną wieżę strażniczą. Jeszcze dalej rysuje się Wieża Nadreńska (Rheinturm), gdzie w średniowieczu pobierano myto przy wjeździe do miasta. W północnej części wałów obronnych znajdują się trzy stanowiska obserwacyjne, ciąg fortyfikacji kończy blankowana wieża, zwana Krötschenturm. W centrum Zons wznosi się jeszcze jedna wieża, okrągła Juddcturm, dawniej zarówno więzienie, jak i punkt obserwacyjny. Wokół Wieży Nadreńskicj wznosi się kilka starych domów, które ocalały z klęsk ?yw.ofowych: inne budowle miasta pochodzą z epoki baroku lub czasów późniejszych. Elegancka kamienica Herrenhaus mieści lokalne muzeum (wt.-pt. 14.00-19.00, sb. i nd. 10.00-12.30 i 14.00-18.00: bezpl.) z dobrą kolekcją sztuki secesyjnej. Organizowane są tam także czasowe ekspozycje o różnej tematyce.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>