Zabytki w Akwizgran

Na południe od rynku znajduje się jeszeze jeden plac, Hühner Markt, na którym niegdyś sprzedawano żywy inwentarz. Tutaj, w eleganckiej kupieckiej kamienicy mieści się Couven-Museum (wt.-pt. 10.00-17.00, sb. 10.00-13.00, nd. 10.00-17.00: 2DM), Jego nazwa wywodzi się od nazwiska architektów, ojca i syna, którzy wznieśli w Akwizgranie wiele barakowych budowli. Znajduje się tam kolekcja mebli pochodzących z czasów od połowy XVIII do połowy XIX w. z okolic Akwizgranu i Liege. Daje ona dobre wyobrażenie o gustach lokalnego zamożnego mieszczaństwa. Warto zwrócić uwagę na dawną aptekę z całym należnym wyposażeniem: na olśniewający przepychem salon na pierwszym piętrze z rzeźbionym gzymsem nad kominkiem oraz olbrzymie jasełka na poddaszu. Przed wybudowaniem nowoczesnych obiektów uzdrowiskowych życie towarzyskie Akwizgranu skupiało się w Starym Domu Zdrojowym (Altes Kurhaus), bogato zdobionym budynku z końca XVIII w,, zaprojektowanym przez Couvena Młodszego. Dom ten stoi nu wschód od rynku, przy Komphausbadstr. 19.

W domu nr 13 przy Pontstrasse. która prowadzi na północ od rynku, Paul Julius von Reuter założył słynną agencję informacyjną. Poświęcone pamięci Reutera Międzynarodowe Muzeum Prasy(IntemationalesZeitungsmuseuni: wt.-pt. 9.30-13.00 i 14.30-17.00, sb. 9.30-13,00: wstęp wolny) szczyci się posiadaniem około 12 tys. różnych tytułów gazet. Sale wystawowe urządzono tak, by za pomocą oryginalnych wydań dzienników ukazać reakcję prasy (przede wszystkim niemiecko- i anglojęzycznej) na wielkie wydarzenia historyczne, poczynając od rewolucji 1848 r., poprzez obie wojny światowe, na bieżących konfliktach kończąc. Poważniej zainteresowanym udostępnia się poszczególne eksponaty. Na końcu Pontstrasse, stanowiącej centrum nocnego życia studenckiego, znajduje się Ponttor, ogromnapiętnastowieczna brama, niegdyś część umocnień miasta. Z pozostałych dziesięciu bram zachowała się jedynie Maschiertor (na zachód od dworca głównego).

Na wschodnim krańcu centrum, przy Wilhelmstr. 18 znajduje się Sucrmnndt-Lud- wig-Museum (wt.-sb. 10.00-17.00, nd. 10.00-13.00: 2 DM). Zgromadzono tu wspania- łą kolekcję pótnocnoeuropejskiej rzeźby średniowiecznej z rewelacyjnym zbiorem Piel, Madonn i scen Męki Pańskiej. Są to niemal wyłącznie dzielą anonimowe, często ludowego pochodzenia, chociaż niektóre z nich, jak np. dużych rozmiarów Ołtarz Św. Piotra z Dolnej Nadrenii, odznaczają się bardziej rozwiniętą techniką artystyczną. W sali V znajdują się kunsztowne barokowe cacka wykonane przez Dietricha von Rath, ostatniego zc słynnych złotników Akwizgranu. Na najwyższym piętrze wyeksponowano nowoczesne witraże Ewalda Matareu, plastyka z Akwizgranu, znanego przede wszystkim z tworzenia nowych dzieł do odnawianych po wojnie katedr i kościołów niemieckich. Są tu również niektóre jego rzeźby, a ponadto dzieła Joosa van Cleve, Cranacha, Ru- bensa, Ribery i Zurbarana.

Grzechem byłoby odwiedzić Akwizgran i nie wykąpać się, śladem samego Karola Wielkiego, w ciepłych źródłach. Dogodne położenie posiada Römerbad na starym mieście przy Buchkremerstr, 1 (pn., wt., czw. i pt. 7.00-19.00, śr. 7.00-21.00, sb. i nd 7.00 – 13.00). Temperatura wody utrzymywana jest na stałym poziomie 33°C, kąpiel zaś znakomicie odświeża.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>