Wschodnia część Kolonii

Przez blisko sześćset lat wieża kościoła Wielki św. Marcin (Gross St. Martin), otoczona czterema wieżyczkami, dominowała w krajobrazie Kolonii, póki nie prześcignęły jej w ubiegłym stuleciu wieże Katedry. Reszta budowli (dawnego klasztoru szkockich i irlandzkich benedyktynów) nie jest już tak okazała, choć prostota odrestaurowanego wnętrza godna jest z pewnością zainteresowania. Wokół pobliskich uliczek wznosi się wiele starych domów, z bliska spostrzec można, iż są to rekonstrukcje dokonane w ostatnim czasie.

Niedaleko znajduje się Stary Rynek (Alter Marki), jeden z trzech centralnych placów śródmieścia. Widać sląd nieregularną, ośmioboczną wieżę ratusza (pn,-czw. 7.30-16.45. pt. 7.30-14,00: bezpł.), który to budynek stanowi imponującą mieszaninę stylów. Gotycki trzon ratusza pochodzi z XV w., w następnym stuleciu dodano wieżę zbliżona w stylu do późnego gotyku, zaś około 1570 r. dobudowano ud frontu renesansową loggią (rzadki przykład tego stylu w Nadrenii). Warto zwiedzić zabytkowe wnętrze: Salę Hanzcatycką (Hansa Saal) oraz komnaty wieży z intarsjowanymi drzwiami.

Obok wejścia do ratusza widnieją niepozorne drzwi prowadzące do mykwy, żydowskiej łaźni rytualnej z około 1160 r. To jedyna pozostałość po getcie żydowskim, zburzonym wkrótce po wypędzeniu Żydów z miasta w 1424 r. Oficjalnie łaźnia otwarta jest dla zwiedzających w sobotę i niedzielę między 13.00 a 17.00, lecz od poniedziałku do piątku o klucz można poprosić portiera w ratuszu podczas normalnych godzin pracy. Niedaleko stąd mieści się Praetorium, czyli fundamenty pałacu rzymskiego pretora oraz stumetrowej długości fragment starożytnego systemu kanalizacyjnego o zadziwiająco eleganckim sklepieniu. Wejście do obu tych zabytków znajduje się przy Kleine Budengassc (wt.- nd. 10.00-17.00: 3 DM, posiadacze ogólnej karty wstępu do muzeów wchodzą bez opłaty).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>