Wiesenkirche i Hohnekirche

Nad północnym obszarem starego miasta wznoszą się gotyckie bliźniacze iglice Wic- senkirchc. czyli kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Zielnej, Świątynia stanowi kluczowe osiągnięcie w historii architektury niemieckiej, gdyż tutaj właśnie – chętnie stosowana, aczkolwiek niełatwa – konstrukcja kościoła halowego zyskała nareszcie pożądaną zgrabność, nie ustępującą wobec elegancji innych typów budowli. Mimo, żc Wiesenkirche jest tylko kościołem parafialnym, wydaje się miniaturą katedry o szczególnie bogatym wnętrzu. Wysmuklę, pozbawione ozdób filary pną się lekko ku wyniosłemu sklepieniu, a ściany zdają się składać w całości z bajecznych witraży. Wprawiano je w okna od momentu postawienia świątyni w XIV w. aż do początków XVI w,, kiedy to zabrakło funduszy na oszklenie południowej strony. Arcydziełem szuki witrażowej jest umieszczona nad portalem północnym Ostatnia Wieczerza, złożona z westfalskiego menu – piwa. szynki i żytniego ehleba. Oprócz tych skarbów kościół posiada także niezwykle różnorodny zasób dzieł sztuki, w tym trzy duże tryptyki. Najcenniejszy z nich znajduje się w kaplicy w prawej apsydzie: skrzydła malował Heinrich Alde- graver. uczeń Diirera i mieszkaniec Soesl.

Za tą budowlą, nieco powyżej, stoi Hohnekirche. czyli kościół pod wezwaniem Matki Boskiej na Wzgórzu. Do kongregacji protestanckiej, której własnością jest ta świątynia, należy również Wiesenkirche, lecz zimą nabożeństwa przenoszą się w niższe, znacznie bardziej przytulne mury Hohnekirche. Stanowi on romańską wersję konstrukcji, która w wieku następnym rozwinęła się w kościół halowy. Rezultat jest raczej przeeiętny, chociaż wnętrze ożywiają freski, z których wiele przetrwało w dobrym stanic do chwili obecnej. W Ołtarzu Mąki Pańskiej widnieje kilka arcydzieł malarza westfalskiego z XV w., znanego jako Mistrz z Liesborn, Jest tu także potężny Scheibenkreuz, czterometrowy krzyż tryumfalny z około 1200 r., zdobiony delikatnymi reliefami ukazującymi Życie Chrystusa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>