WESTFALIA

Nazwa Westfalia (Westfalen) wywodzi się od jednego z trzech głównych plemion saksońskich: we wczesnym średniowieczu terminu tego używano dla określaniu całej Saksonii na zachód od rzeki Wezery. Mimo długiego istnienia w postaci odrębnej krainy geograficznej. Westfalia nigdy nie była samodzielną jednostką administracyjną, a jej granice ulegały częstym i poważnym zmianom. Krótkotrwałe Królestwo Westfalii, ustanowione przez Napoleona dla jego brata, Hieronima, składało się w większości z terytoriów dzisiejszej Hesji. Z kolei obecny podział polityczny kraju spowodował włączenie części historycznej prowincji w obręb granic Dolnej Saksonii. Oprócz grupy miast w Zagłębiu Ruhry tradycyjnie uważanych za westfalskie: Dortmundu, Recklinghausen, Gclsenkrichen, Hagen i Bochum, w skład krainy zalicza się trzy wyraźnie odmienne rejony: żyzną równinę Münsterland na północy, wiejski Sauerland i Siegerland na południu oraz obniżenie terenu na wschodzie ograniczone szerokim pasmem Lasu Teu- tnburskiego. Ostatni z nich obejmuje jedno z najmniejszych dawnych państewek Rzeszy Niemieckiej – księstwo Lippe. Dwa największe miasta – Bielefeld i Munster, różnią się całkowicie od siebie: pierwsze to ośrodek przemysłowy, o mieszczańskim obliczu drugiego decyduje klasa średnia. Paderborn, podobnie jak Münster, jest ważnym ośrodkiem episkopalnym. Wiele miast w tym regionie, które głęboko zapadają w pamięć, jak choćby Soest, Lemgo i Höxter, odznacza się średnią wielkością.

Turystom Westfalia zachwalana jest jako kraina, w której wciąż odczuwa się prawdziwy smak ,,tego, co w naszym życiu trwale i istotne’’. Charakterystyczne dla architerktury regionu są zamki otoczone fosami, wyniosłe kościoły halowe i wiejskie domy z pruskiego muru. W dziedzinie kulinarnej Westfalia słynie z szynek, szaszłyków, piwa, wódki i przede wszystkim z żytniego chleba. Słowem, jest idealną niemiecką prowincjąi ulubionym przez Niemców miejscem spędzania urlopu. Nie ma tu prawie turystów zagranicznych, co zdecydowanie wychodzi Westfalii na dobre i pozwala jej zachować autentyzm.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>