Werden

Na południe od Hiigel leży WERDEN – oficjalnie przedmieście Essen, lecz do tej pory panuje tam atmosfera małego miasteczka. Powstało wokół należącego niegdyś do opactwa kościoła św. Liudgera (Abteikirche St. Liudger), jednej z ostatnich z wielkiej serii romańskich bazylik Nadrenii, zbudowanej pod koniec XII w. Kościół sprawia szczególnie silne wrażenie z zewnątrz dzięki masywnej fasadzie zachodniej i ośmiokątnej bryle budowli. Indywidualną cechą jest to, iż krypta, w której pochowano świętego patrona, stanowi przedłużenie prezbiterium, nie zaś jego niższy poziom. W budynku za kościołem mieści się Skarbiec (Schatzkammer: wt.-nd. 10.00-12.00 i 15.00-17.00: ] DM). Zawiera on mnóstwo cennych przedmiotów jak np. pochodzące z V w. cybo- riium, kielich z IX w., romański krucyfiks z brązu i fragmenty sarkofagu świętego patrona. Przy Heckenstrasse wznosi się kościół św. Lucjusza (Luciuskirche), pokrewny katedrze, leez starszy ud niej: uważany za najstarszy istniejący kościół parafialny w Europie Północnej. Budowli z X w. przywrócono obecnie jej pierwotny, prosty kształt.

Dworzec główny znajduje się w samym centrum miasta, parę tylko przecznic na południe od katedry. Biuro informacji turystycznej (pn.-pt. 9.00-18.00, sb. 10.00-12.30: »0201/235427) mieści się także w obrębie dworca, lecz łatwo można je przeoczyć, jako że schowane jest na najdalszym, południowo-zachodnim krańcu obiektu (w przeciwnym kierunku niż do centrum). Biuro Mitfahrzentrale mieści się przy Hcinickeslr. 33 (»0201/221031).

Rozbudowany system komunikacji miejskiej w Essen obejmuje tramwaje (na pewnych odcinkach tras kursują pod ziemią jako U-Bahn), autobusy i kolejkę miejską S- Balm. Biorąc pod uwagę rozległość aglomeracji, dobrze jest zaopatrzyć się w bilet całodobowy w cenie 8.50 DM, gdyż kupowanie pojedynczych biletów na każdy środek lokomocji szybko przekroczy tę sumę. Bloczki biletów po cztery sztuki są również dobrą inwestycją, pod warunkiem dłuższego niż jeden dzień pobytu w mieście.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>