Teatr i karnawał w Kolonii

Schauspielhaus, uważany za najlepszy teatr w mieście, znajduje się przy Offenbach- plalz. («212651 ). W tym samym kompleksie budynków mieści się Schlosserei, scena o bardziej eksperymenalnym charakterze. Sztuki klasyczne i współczesne wystawiają Kammerspiele, Ubierring 45 («31X059) i Theater der Keller, Kleingedankstrasse («3 18059). Kabaret i pantomimę prezentuje Atelier Theatre, Roonstr. 78 («561591). Przedstawienia dla dzieci obejrzeć można w Comedia Golonią, Löwengasse 7-9 («247670), i Kleine Komödie, Turiner Sir. 3 («122552): natomiast Kejka, Albcrtu- strasse («2401688), jest jedynym w Europie teatrem poświęconym wyłącznie pantomimie. Teatr marionetek Puppenspiele, Eisenmarkt 2-4 («212095), gra tylko w lokalnym dialekcie Kölsch.

Kolonia to nader atrakcyjne miasto niezależnie od pory roku, nie ulega jednak wątpliwości, że najlepiej odwiedzić ją podczas karnawału. Świętowany jest hucznie z iście śródziemnomorską werwą, co koryguje nieco utarte opinie o Niemcach jako osobnikach pedantycznych i pozbawionych polotu. W czasie drei tollen Tage („trzech szalonych dni”, tj. czwartku, niedzieli i poniedziałku karnawałowego tygodnia) normalne życic miasta zostaje zawieszone, a każdy kolończyk – czy to punk, czy staruszek – przywdziewa odpowiedni strój, kładzie makijaż i rusza na miasto w charakterze klowna, Głupiego Jasia, arlekina lub wybranej postaci historycznej.

Obecny, bardzo sprawnie organizowany festyn (znany powszechnie pod nazwij Karneval, w odróżnieniu od Fasching w południowych Niemczech) datuje swe istnienie od 1823 r.. lecz rzeczywiste źródła osobliwego święta giną gdzieś w mrokach historii. Wywodzi się po części z pogańskich obrzędów odpędzania złych duchów przy zmianach pór roku, po części także z tradycji chrześcijańskiej, w której długie okresy postu równoważone były przez okresy zabawy. Ta ostatnia przyczyna warunkuje czas trwania karnawału, jest to święto ruchome. Apogeum zabawy przypada na tydzień poprzedzający Środę Popielcową. Sezon karnawałowy zaczyna się już jednak 11 listopada, czyli .jedenastego jedenastego”, której to dacie przypisywano najrozmaitsze znaczenia. Od tego dnia w Kolonii odbywają się zarówno bale kostiumowe, jak i Sitzungen (posiedzenia), na których wygłaszane są specjalne mowy w formie rymowanych kupletów w lokalnym dialekcie Kölsch (całkowicie niezrozumiałym dla obcych, przypominającym bardzo holenderski).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>