Odkryj tajemniczy Szlak Tatarski

Do jednych z najciekawszych i najbardziej oryginalnych szlaków pieszych w Polsce należy Szlak Tatarski, który może nas zaprowadzić w mało odwiedzane rejony, a mimo to pełne tajemniczości, która jest związana z nasza przeszłością. Jest to szlak turystyczny usytuowany w województwie podlaskim, wśród których można wyróżnić zarówno krótszy jak i dłuższy. Szlak tatarski jest wyjątkowy ponieważ wiedzie przez miejsca, które tworzą niepowtarzalny klimat polskiego Orientu, o którym tak wielu Polaków skrycie marzy.

Atmosfera Szlaku Tatarskiego

Nigdzie indziej nie da się poczuć niezwykłej atmosfery tolerancji, zrozumienia oraz akceptacji różnorodności, jak właśnie tu – w miejscach, w których od lat mieszają się różne narodowości – Polacy, Białorusini czy Tatarzy religie – islam, prawosławie, katolicyzm a także związki historyczne, przede wszystkim polsko-muzułmańskie. Szlak Tatarski obfituje w takie miejsca jak muzułmańskie meczety, w tym najstarszy meczet w Polsce, prawosławne cerkwie, muzułmańskie i tatarskie cmentarze, katolickie kościoły itd. Szlak wiedzie między innymi przez wieś Bohoniki, która jest do dziś centrum religijnym polskich muzułmanów to rzeczy, które każdy Polak powinien zobaczyć i na własnej skórze zetknąć się z tą kulturą i ludźmi.

Szlak Tatarski

Wycieczka Szlakiem Tatarskim jest więc prawdziwą gratką zarówno dla miłośników poznawania różnych kultur, wielbicieli historii, miłośników turystyki i aktywnego wypoczynku. 57-kilometrowy Szlak Tatarski Duży i 19-kilometrowy Szlak Tatarski Mały obfitują w liczne atrakcje turystyczne, a także udogodnienia dla turystów, między innymi zapewniającą komfort bazę noclegową (nawet w gospodarstwach agroturystycznych prowadzonych przez Tatarów!). Każdy może sobie wybrać jaki szlak chce przejść, czy ten krótszy, czy tez może dłuższy, tak by dopasować go do swoich sił fizycznych i mentalnych. Przemierzając Szlak Tatarski warto poświęcić czas na odwiedzenie muzeum regionalnego w Sokółce, obejrzenie rynku miejskiego w Sokółce, odwiedzenie cerkwi i meczetów między innymi meczetu z końca XIX wieku z Bohonik, cerkwi pw. Aleksandra Newskiego z pierwszej połowy XIX wieku, klasycystycznego kościoła pw. św. Antoniego, czy wspomnianego już najstarszego polskiego meczetu zbudowanego na przełomie XVIII i XIX wieku. Warto też zobaczyć trzy mizary – czyli cmentarze muzułmańskie (w Polsce jest ich łącznie tylko siedem – dwa w Warszawie, w Lebiedziewie i w Studziance). Każdy, kto chce przeżyć wyjątkową podróż, powinien się wybrać śladami Tatarów na polskich ziemiach – Tatarów, którzy pamiętają Jana III Sobieskiego, który osadził ich tu przed ponad 300 laty. Kultywują oni od tamtego czasu swoja tradycję i znają świetnie swoją historię. Chętnie się nią dzielą z każdym kto pragnie poznać ich styl życia zarówno ten obecny jak i ten sprzed setek lat. Zapraszamy więc na niezwykłe spotkanie z kulturą i historią wciąż żywą na wschodzie Polski, które z pewnością zafascynuje każdego kto tutaj trafi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>