Skarbiec w Akwizgran

Skarbiec (Schatzkammer: pn. 10.00-14.00, wL-sb. 10.00-17.00/18.00, nd. 10.30-17.00: 3 DM) jest równie godny uwagi, jak i sama katedra. Nie nta równego sobie w całej Europie Północnej, stanowi prawdziwą ucztę dla oczu, olśniewającą demonstrację bogactwa i potęgi Kościoła triumfującego. Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa najkosztowniejsze dzielą przechowywane są w podziemiach. Najbardziej imponującym z nich jest olbrzymi krucyfiks pochodzący z końca X w,, zwany Lothar, wysadzany klejnotami i ozdobiony antyczną kameą cesarza Augusta, największy spośród krzyży używanych podczas procesji. Po jego odwrotnej stronie wygrawerowano scenę Ukrzyżowania. W początkach następnego wieku powstało naczynie na wodę święconą, wykonane z kości słoniowej, oraz złota oprawa księgi z wizerunkiem Madonny i Dzieciątka, które razem stanowiły uzupełnienie Pala d’Oro w ołtarzu głównym. Jako jedyna pamiątka z czasów Karola Wielkiego zachował się uszkodzony dyptyk z kości słoniowej, natomiast duży rzymski sarkofag z wyrzeźbioną sceną porwania Prozerpiny służył, choć wydaje się to niewiarygodne, przez czterysta lat jako trumna cesarza.

Na parterze można oglądać podstawę kandelabra, pokrytą delikatną grawiurą z postaciami aniołów i scenami z Życia Chrystusa. Wśród wielu wspaniałych relikwiarzy uwagę zwraca wystylizowana portretowo głowa Karola Wielkiego. Dary od takich wyznawców, jak Małgorzata z Yorku i Ludwik Węgierski (również fundator kaplicy dla pielgrzymów ze swego kraju) świadczą o międzynarodowym zasięgu kultu akwi- zgrańsklego. Żywotności tradycjnych kunsztów wśród tutejszych złotników dowodzi XVI-wicczna praca Hansa von Reutlingen, która śmiało może równać się dziełami najstarszych mistrzów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>