Siegen

SIEGEN jest stolicą Siegerlandu i jednocześnie jedyną miejscowością w promieniu stu kilometrów, którą z czystym sumieniem można nazwać miastem. Rozwój zawdzięcza produkcji żelaza i stali w ubiegłym stuleciu. Względne odosobnienie miasta stanęło tui przeszkodzie większemu wzrostowi, dzisiaj liczba mieszkańców wynosi niewiele ponad sto tysięcy. Jedną z podstawowych zalet Siegen jest wyjątkowo piękne położenie. wysoko nad rzeką, pośród wzgórz-nic dziwnego, żejego miastem partnerskim w Polsce jest Zakopane. Dodatkową atrakcję stanowi potężny, największy w kraju wiadukt – po którym przebiega autostrada A45 łącząca Zagłębie Ruhry z Hesją – wznoszący się na wysokość 104 m nad rzeką Sieg.

Do osobliwości Siegen należą dwa zamki, stanowiące niegdyś własność panującej rodziny. Jeden wzniesiono na wzgórzu nad miastem, drugi kilkaset metrów niżej. Przyczyną założenia konkurencyjnych siedzib stał się rozłam w rodzinie na tle udzielenia, lub nie, poparcia reformacji. Od tej pory katolicka gałąź rodu zamieszkiwała Górny Zamek (Obercs Schioss). Pierwotna warownia podlegała w ciągu dziejów sporym przeróbkom, przez co nie jest zbyt malownicza. Za lo z jej murów roztacza się przepiękin widok na miasto, a w ogrodach zasadzono 60 tysięcy tulipanów, by w ten sposób podkreślić związki z Holandią.

Część budynku zaadaptowano na pomieszczenia Muzeum Siegerlandu(wt.-nd. 10.0017.00: 3 DM). Posiada ono różnorodne zbiory, jest tu rn.in. dokładny model kopalni, który zbudowano 14 m pod powierzchnią zamkowego dziedzińca. Kilka sal poświęcono rodowi Oranien-Nassau: podobizny członków rodziny przetrwały w setkach porter- tów, często na niezłym poziomie artystycznym. Zgromadzono również pamiątki po braciach Iłusch. wywodzących się ze znanej tutejszej rodziny. Antynazistowska postawa legła u podłoża międzynarodowej kariery rodzeństwa. Adolf i Hermann wraz z dwójką przyjaciół założyli kwartet Buschów: nagrania zespołu na płytach 78 obrotów na minutę cieszyły się wśród fachowców wyjątkowo wysoką opinią (wiele z nich można kupić w nowoczesnych, udoskonalonych wersjach). Kwartet Buschów byt również pionierem w dziedzinie wykonywania muzyki barokowej przez grupy kameralne, zgodnie z zamysłem dawnych kompozytorów, nie zaś w powiększonym składzie orkiestrowym, co było powszechnie praktykowane w ubiegłym wieku. Fritz Busch zasłynął jako wybitny dyrygent. Willi natomiast był jednym z najlepszych aktorów niemieckich.

Jednakże główną atrakcją muzeum są dzieła Petera Paula Rubcnsa (zob. niżej), który za sprawą przypadku został rodowitym Siegcńczykiem, mimo tego, że nie był wcale Niemcem. Wszystkie cechy charakterystyczne dla jego malarstwa występują wyraźnie w późnym arcydziele o nieco pompatycznym tytule Zwycięzca wykorzystuje okazją do zawarcia pokoju. Alegoryczne malowidło ukazuje Perseusza z głową Meduzy, obok niego Minerwę, Obfitość, Sposobność i Czas. Pochodząca z wcześniejszej dekady Dobroczynność rzymska ilustruje iegendę o Cimonie, którego od śmierci głodowej w więzieniu uratowała córka Pero, karmiąc ojca własną piersią. Zobaczyć można tu także dumny Autoportret, z tego samego okresu, oraz pięć innych dzieł Rubensa,

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>