Saarbrücken

Ubóstwo regionu (w stosunku do reszty Niemiec, rzecz jasna) nigdzie tak bardzo nie rzuca się w oczy, jak właśnie w SAARBRÜCKEN – stolicy landu. Mimo wieloletnich wysiłków rządu niemieckiego i francuskiego nadal jest to mało ciekawy ośrodek przemysłowy. Trudno spodziewać się czegoś nadzwyczajnego po mieście, które na liście swoich atrakcji umieszcza Bergwcrksdirektion (Biuro Zarządu Kopalń). Wyjąwszy kilka zabytkowych budynków w centrum, reszta Saarbrücken ma niezbyt interesujący współczesny wygląd.

Atmosferą Saarbrücken przypomina nieco miasto portowe. Wszelkie atrakcje, jakie się tutaj znajdują znaleźć można na południowym brzegu rzeki. Wznosi się tu bezbarwny zamek, który pamięta zdecydowanie lepsze czasy. W kościele zamkowym (Schlosskirche) znajdują się grobowce książąt Nassau-Saarbrücken (niektóre z nich to kopie oryginalnych sarkofagów zniszczonych podczas wojny).

Zamek zaprojektował w XVIII w. architekt miejski Friedrich Joachim Stengel, autor stojącego naprzeciwko Starego Ratusza (Altes Rathaus): mieści się w nim obecnie Muzeum Podróżnicze (Abenteuer Museum: wt. i śr, 9,00-13.00 ezw. i pt. 15.00-19.00, sb. 10.00-14.00: 2 DM). Poświęcone jest mniej więcej po połowie życiu i kulturze plemion prymitywnych oraz założycielowi placówki – Fleinzowi Rox-Schutzowi, któiy spędzi! życie na podróżach do najodleglejszych zakątków świata, filmując i gromadząc oryginalne przedmioty. W kolekcji wyróżnia się licząca dwa tysiące lat mumia peruwiańska i kilka spreparowanych głów ludzkich.

Z Schlossplatz należy wejść w Schlossstrasse i następnie skręcić w prawo w Eisenbahnstrasse: po prawej stronie widać XVIlI-wieezny Friedenskirehe ( Kościół Pokoju). Biały, o prostych liniach budynek posiada uderzająco surowe wnętrze, krzyż stanowi jego jedyną ozdobę. Naprzeciwko, na Ludwigsplatz, stoi barokowy kościół św, Ludwika (Ludwigskirche), zbudowany według projektu Stengla i powszechnie uważany za najpiękniejszą świątynię Saary, Jest to powojenna rekonstrukcja gmachu, który spłonął w 1944 r. Kościół wygląda dość dziwnie, niski i surowy, ze ściętą od góry ośmio- boczną wieża.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>