Rozrywka i Dortmund

Program wydarzeń kulturalnych znaleźć można w bezpłatnym miesięczniku biura informacji turystycznej Warw, Wo, Was. Bochum cieszy się dobrą sławą, jeśli chodzi o teatry: teatr repertuarowy działający w Schanspielhaus przy Kónigsallee należy do czterech najlepszych w kraju. W tym samym budynku odbywają się również przedstawienia lalkowe i koncerty niezłej orkierstry Bochumer Symphoniker. Wielkie widowiska estradowe organizowane są w RuhrlandhaUe i Starligluhalle na Stadionring.

Amatorom muzyki dyskolckowej,lańca i efektów świetlnych wypada polecić Tarm- Center, Rombacher Hutte 6-8, ogromną, lecz wiecznie zatłoczoną dyskotekę, Jazzu na żywo posłuchać można w Bahnhof Ltmgendreer na wschodnim krańcu miasta: co roku w marcu odbywa się tam festiwal.

Nazwa DORTMUND odruchowo kojarzy się z piwem: było to pierwsze miasto, które otrzymało zezwolenie na produkcję piwa w 1293 r. i nawet zawistna konkurencja przyznać musi, że jeśli chodzi o niemiecki napój narodowy, Dortmund bezapelacyjnie zajmuje czołową lokatę. Tu właśnie działa sześć największych i najbardziej znanych browarów niemieckich – Kranen, Union, Rttter, Thier, Stifts i Actien IDAB). Ich kominy tworzą charakterystyczny miejski pejzaż. Dokładnie w centrum znajduje się browar Union. Ogółem produkuje się tutaj sześć milionów hektolitrów piwa rocznie, co -w skali światowej – ustępuje tylko browarom Milwaukee. Spora część produkcji idzie na eksport, dlatego też nazwa miasta przylgnęła nierozerwalnie do pewnych gatunków piwa.

W odróżnieniu od innych miejscowości Zagłębia Ruhry, ponad 600-tysięczny dziś Dortmund już w średniowieczu był liczącym się ośrodkiem jako miasto Hanzy. Temu faktowi zapewne zawdzięcza swą wyrazistą tożsamość i niepowtarzalność, czego zdecydowanie brak jego sąsiadom. Pominąwszy pewne widoczne braki spowodowane ogromnymi zniszczeniami wojennymi oraz silnie rozbudowany przemysł ciężki, okaże się, że Dortmund jest ciekawym miastem, gdzie z przyjemnością można spędzić dzień lub dwa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>