Recklinghausen

Północna CZĘŚĆ Zagłębia Rultry, obejmująca tereny zabudowane na pograniczu otwartych przestrzeni Miinstcrlandu, znana jest jako okręg Recklinghausen. Nazwa pochodzi do głównego miastu tego regionu. Niewielkie w porównaniu z aglomercjami południa RECKLINGHAUSEN czyni wszystko, by zachować własną tożsamość. Założone jeszcze przez Karola Wielkiego jako siedziba królewska należało w średniowieczu do Ligi Hanzeatyckiej, w mieście przeważali kowale i handlarze suknem. Zachowane zabytki nie odznaczają się niczym szczególnym, lecz pozwalają odetchnąć atmosferą przeszłości, nieco zdała od standardowych, współczesnych tworów. Z całą pewnością poczucie ciągłości historycznej jest tu silniejsze niż gdziekolwiek indziej w Zagłębiu Ruiny.

Ulice w centrum wciąż zachowują ten sam kryty i zawiły układ sprzed wieków, jest sporo domów z muru pruskiego, fragmenty obwarowań i główny zabytek – kościół św. Piotra (Pctruskirchc). Świątynia jesl w przeważającej mierze gotycka, widać jednak fragmenty poprzedniego, romańskiego budynku i przeróżne modyfikacje późniejszych budowniczych. Z epoki baroku pochodzi Engelshur« przy Auguslinessenstrasse, ładna rezydencja z dziedzińcem, obecnie mieści się tutaj najlepszy hotel w mieście. Tuż za rogiem, przy Geiststrassc, znajduje się Gastkirche, niegdyś kaplica-przytułek, skrywająca we wnętrzu kilka imponujących ołtarzy.

Prawdziwą dumą i radością Recklinghausen jest Muzeum Ikon, Am Kirchplatz, obok kościoła św. Piotra (lkonmuscutn: wl.-pl. 10.00-18.00: sb.-nd. I 1.00-17.00: 5 DM). To rzeczywiście najwspanialsza na zachodzie Europy kolekcja prostej i poruszającej, pełnej artystycznej siły formy malarstwu, (bynajmniej nie stanowiąca kolejnego przejawu niemieckiej milomanii objawiającej się w tworzeniu gdzie się da najdziwaczniejszych muzeów). Największe wraż.enic wywiera olbrzymia rosyjska Ikona-kaiendarz roczny z końca XVI w„ która ilustruje główne wydarzenia biblijne, a zarazem przedstawia setki świętych – patronów poszczególnych dni roku. Z tej samej epoki pochodzi Credo, wykonane techniką podobną do prac zachodnich iluminatorów oraz mistrzowski Chrystus na ironie, dzieło artysty kreteńskiego, Eliasa Moskosa. Najstarsze prace szkoły moskiewskiej i nowogrodzkiej z XV w. posiadają chyba najbardziej emocjonalny charakter, do najpiękniejszych należą Chrystus-Oko Opatizności oraz Święty Mikołaj ze scenami jego żywota. Oprócz przeszło czterystu ikon zgromadzono obszerne zbiory sztuki dekoracyjnej kościołów prawosławnych.

Dworzec główny mieści się we wschodniej części starego miasta. Recklinghausen nie ma biura informacji turystycznej, lecz w ratuszu w godzinach pracy można otrzymać mapy i broszury informacyjne, podobnie jak i w muzeach.

Najtańszymi hotelami są: Hans !Carte, Caslroper Str. 365 (»02361/43201: ): Kol- ping-Haus, Herzogswall 38 (»0236/ 22640: ), i Atbers, Markt 3 {-»02361/23485: ). Zasobniejszych gości zaprasza Barhanasa, Lolirhof 8 (»02361/25071: ). Najbliższe kempingi znajdują się na północ od miasta, w miejscowości Hallem: Dithnener See (»02364/2125): Haker Niemen (»02364/2511) i Seegeselhchaft Hallem (»02364/3360). Dwa pierwsze czynne są przez cały rok, ostatni tylko od kwietnia do września.

Bardzo ruchliwą piwiarnią jest Boente przy Augustinessenstrasse, gdzie spróbować można wyrobów miejscowego browaru Kornhrennerei w dużym ogródku piwnym w bawarskim stylu. Najatrakcyjniejszą restauracją w mieście jest Altes Bratthatts, na wschód od centrum, przy Dortmundcr Str. 16,

Życie kulturalne w Recklinghausen skupia się wokół Rithrfestspiele – festiwalu koncertów, sztuk teatralnych, wystaw i dyskusji, który odbywa się co roku w maju i czerwcu. W 1965 r. otwarto Fcslspielhaus w Stadtgartcn, na zachód od centrum – specjalnie dla potrzeb festiwalu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>