Priim

Z Kyllburga autobusy trzy razy dziennic odjeżdżają do PRÜM: można też jechać najpierw pociągiem do Gerolstein i stamtąd dopiero autobusem. Prüm jest cichą, małą mieściną, niegdyś wprawdzie odbywały się tu jarmarki, lecz teraz rynek zamieniony został na parking samochodowy. Biuro informacji turystycznej mieści się na Hahnplatz ((16551 /505). dokładnie na wprost wspanialej bazyliki Zbawiciela (Salvatorbasilica), z barokowym frontonem. Projektowali ją architekci Seitz i Neumann, twórcy kościoła św. Mateusza w Trewirze. W świątyni przechowywana jest cenna relikwia – fragment sandahi Chrystusa: ponadto znajduje się tu również grobowiec przedstawiciela królewskiej dynastii, Lotharn 1, wnuka Karola Wielkiego.

Zimą Prüm zmienia się w Mekkę niedzielnych narciarzy: kilka dobrych tras zjazdowych prowadzi zboczami Wolfschlucht (zaraz za miastem) i Schwarzer Mann, najwyższego stoku Eifel, wchodzącego w skład pasma Śnieżny Eifel (Schnec-Eifei), który znajduje się około 14 km na północny wschód od Prüm. Wszelkich informacji udzieli narciarzom biuro informacji turystycznej w Prüni.

W centrum miasta znajduje się mnóstwo hoteli, m.in. Zum Goldenen Stern, Hahn- plalz (06551/3075: ), oraz Haus ani Kurpark, Teichstr. 27 (06551/846: ). Schronisko młodzieżowe mieści się na skraju miasta, na szczycie bardzo stromego wzgórza (06551/2500: (fj).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>