Południowa część Essen – kontynuacja

Południowa część Essen jest zaskakująco zasobna w tereny zielone. Rozpoczyna je Gruga Park(IV-IX od 8.00 do północy: X-III od 9.00 do zmierzchu: 3 DM), w którego skład wchodzi Ogród Botaniczny i duże obszary rekreacyjne. Oprócz parku, rozległe lasy znajdują się po obu stronach Baldeneysee, długiego, wąskiego jeziora utworzonego na rzece Ruhr. Latem jest to popularny teren wypoczynkowy, w którym można uprawiać sporty wodne i wycieczki piesze. W pobhżu rozciągają się posiadłości stanowiące otoczenie Villa Hiigel, zbudowanej dla rodziny Kruppów w latach 1868-72, w której właściciele mieszkali do roku 1945. Przy wejściu do parku, luź za stacjąS-Ltahn, należy kupić bilet: wstęp do obu domów’ (wl.nd. 10.00-18.00: 1.50 DM) jest wliczony w cenę. Idylliczne otoczenie niewiele mówi o rzeczywistym znaczeniu rodziny, w której rozegrała się jedna z wielu tragedii typowych dla współczesnej historii Niemiec – techniczno-organizacyjny geniusz człowieka użyty został do niesienia masowej zagłady.

Mniejszy z dwóch budynków posiada na parterze wystawę kolorowych fotografii obrazujących osiągnięcia korporacji, na gÓTze zaś prezentowane są dzieje rodziny Kruppów, jednak z pominięciem bardziej drażliwych momentów sagi rodowej. Pawilon łączy budynek z dużym domem, gdzie można przespacerować się po posępnych, wyłożonych drewnem pokojach o wysokich stropach. Ściany dekorują gobeliny i portrety wybitnych osobistości, w tym cesarzy niemieckich, bliskich przyjaciół rodziny. Od czasu do czasu, z reguły w okresie od czerwca do października w latach parzystych, organizowane są tutaj międzynarodowe wystawy dzieł dawnych mistrzów (wypożyczanych z galerii i muzeów na czas ekspozycji).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>