Park Ornitologiczny i Strażnica Orłów

Pierwszą z nich jest Pomnik Hermanna (Hermannsdenkmal: codz. IV-X 9.00-18.30: XI-111 9.00-16.00: 1 DM), niemiecki odpowiednik Statuy Wolności, wzniesiony na Grotenburgu, na południowy zachód od miasta. Kursują tam codziennie dwa autobusy, można też dojść piechotą, trasą rozpoczynającą się na przedmieściu Hiddesen, wiodącą pod górę łagodnym stokiem. Pomnik postawiono ku czci Arminiusa (Hermanna: zob. ramka), księcia wojownika z plemienia Cherusków, pogromcy Rzymian. Monument upamiętnia wspaniałe zwycięstwo w Lcsie Teutoburskim i znajduje się w pobliżu miejsca bitwy. Ukończenie projektu zawdzięczać trzeba heroicznym wysiłkom architekta i rzeźbiarza, Ernsta von Bandet: artysta pracował nad nim od 1838 do 1875 r., w zależności od przypływu funduszy. Wykonany z miedzi pomnik spoczywa na podstawie w kształcie kolumny i stanowi wyidealizowaną wizję bohatera z uniesionym wysoko mieczem. Wysokość konstrukcji aż do czubka wyciągniętej broni wynosi 53 metry, posąg zaś waży prawie 77 ton. 2 tarasu rozciąga się wspaniały widok na całe pasmo Lasu Teutoburskiego.

Schodząc ok. 2 km w dól Denkmalstrasse, można znaleźć się w pobliżu pierwszej z dwóch przyrodnicznych atrakcji tej okolicy. W Parku Ornitologicznym (Vogelpark : I1I/1V-X 9.00-18.00, codz,: 5 DM) żyje ponad 2 tysiące gatunków ptaków z całego świata, od miniaturowych kur, niewiele większych od sporego owada, do ogromnych strusi nandu pochodzących z Ameryki Południowej. Imponujące wrażenie wywierają wspaniale upierzone, kolorowe papugi kakadu, do tego stopnia oswojone, że przechadzają się na wolności.

Opuszczając Park Ornitologiczny udaj się w prawo i dalej idź prosto ścieżką, która zaprowadzi cię do Strażnicy Orłów (Adlerwarte: codz. IV-X 8.30-18.00 X1-I1I od 8.30 do zmierzchu: 5 DM) w Berlebeck, Miejsce to, skąd roztacza się fantastyczna panorama lasu, służy jako stacja karmienia i klinika dla ptaków drapieżnych. Z reguły przebywa tu około dziewięćdziesięciu podopiecznych. Podziwiać można – na uwięzi lub w klatkach – wszystkie rodzaje orłów, nt.in. orla harpię, a także sokoły, jastrzębie, kanie, myszołowy, sępy, kondory, sępy płowe i różne gatunki sów. Siedzibę wybrano specjalnie z uwagi na możliwość obserwacji swobodnych lotów ptaków po okolicy (pokazy o II.00 i 14.30), które na długo zapadają w pamięć. Demonstrowany ptak może wybrać jeden z trzech kierunków lotu: szybując pod niebem szybko znika z pola widzenia, po czym za chwilę powraca, pikując wprost na przynętę w ręku sokolnika, widoczną dlań nawet z odległości 2 km.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>