Opactwo Corvey

Na szczególną uwagę zasługuje potężne niegdyś opactwo Corvey (IV-X eodz, 9.0018.00: 4.50 DM), położone ok. 11 km od centrum miasta. Można tam dotrzeć dwojako, drogą podług rzeki wiodącą na wschód, albo wzdłuż Corbiestrasse. Karoliński klasztor z IX w. stanowił w pizeszłości słynny ośrodek kulturalno-naukowy. Największą chlubą zakonu była Historia Sasów, napisana przez mnicha kronikarza Widukmda ok. 975 r. Widukind dopatrywał się początków historii świeżo podbitych plemion barbarzyńskich w weteranach armii Aleksandra Wielkiego i żywo opowiedział ich domniemane dzieje aż do czasów sobie współczesnych. Kościół opactwa (Abteikirche: zamknięty pomiędzy 13.00 a 14.00) posiada świetnie zachowany oryginalny westwerk, jeden z nielicznych ocalałych w Europie przykładów ówczesnej architektury. Wieże i zbudowana pomiędzy nimi galeria to XI l-wieczne dodatki. Wewnątrz obejrzeć można pełną dostojeństwa kruchtę oraz zbudowaną na wyższej kondygnacji Salę Cesarską (Kaisersaal), ocalałą w dużej mierze bez zmian od czasów pierwszych władców, wyjąwszy przesłaniające perspektywę dolnego kościoła organy. Zasadnicza świątynia, na którą spoglądali stąd cesarze, przestała istnieć w XVII w. Poza wymienionymi fragmentami obecna budowla jest rekonstrukcją z lat 1667-71, którą wymusiły bardzo poważne zniszczenia powstałe w czasie wojny trzydziestoletniej. Mimo, że Abteikirche określa się jako barakowy, jego architektura jest pod każdym względem gotycka.

Obok kościoła znajduje się rozległy kompleks budynków opactwa wzniesionych przez następne pokolenie w skromnej wersji baroku, ulubionej w północnych Niemczech. Po napoleońskiej sekularyzacji klasztor przeistoczył się w zamek książęcy, a obecnie mieści się tu muzeum z wystawami czasowymi oraz ekspozycją na temat miejscowej historii i folkloru. Najwięcej przyjemności sprawia swobodna wędrówka po rozlicznych salach zamku. Na górnym piętrze, w Festsaal odbywają się w maju i czerwcu konceity muzyki klasycznej z udziałem czołowych artystów światowej klasy. W sąsiednich komnatach znajduje się 80 tysięcy tomów słynnej biblioteki opactwa. Od 1860 r, aż do chwili swej śmierci w czternaście lat później poeta HeinridiAugust Hoffman von Fallersleben (zob.ramka na następnej stronic) był kustoszem tych zbiorów: muzeum prezentuje wystawę poświęconą jego osobie. Schluss Restaurant słynie z najlepszej kuchni w mieście i jest zupełnie niedroga, jeśli tylko wybierze się któryś z proponowanych zestawów obiadowych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>