Okolice Miinsteru

Nie trzeba szukać daleko, by dotrzeć do pierwszego z zamków Munsterlandu, Hans Kiisehhaus (zwiedzanie z przewodnikiem: 5 lV-pol. XII wt.-nd. 10.00-12.30 i 14.30- 16.00/16.30: 3,50 DM), położonego tuż za ostatnimi zabudowaniami Miinsteru: dojazd autobusem #5. Obecny budynek został zaprojektowany i wzniesiony przez.1, C, Schlau- na w latach 1745-1748 jako letnia rezydencja architekta. Jest to interesująca, niewielka budowla o swojskim wyglądzie. Barokowe cechy widoczne są w linii dachu i w fasadzie, która w rzeczywistości jest frontową ścianę stodoły połączonej z domem mieszkalnym. Pokój Włoski, nazwany tak od capricciów na ręcznie malowanej tapecie z Paryża, jest jedynym ozdobnym akcentem domu. Pierwotnie służy! Sclilaunowi za sypialnię, obecny wygląd zawdzięcza późniejszym właścicielom, rodzinie wielkiej niemieckiej pisarki XIX w., Annette von Drostc-Hülshoff. Mieszkała tu ona przez dwadzieścia lat od 1862 r. i w ciągu tego czasu powstała większość jej cenionych dziel.

Znana szczególnie z czarujących, poetyckich opisów przyrody, autorka spędziła pierwsze trzydzieści lat życia w rodowej siedzibie swej arystokratycznej rodziny – Hans HiiłshofT (pot, 111-poł. XII codz. 9.30-18.00: wstęp 2 DM do parku, 2 DM do domu). Z Miinsterudojeżdżajątuauiobusy#563 i #564: można też dojść napiechotęz Riiscbhaus w mniej więcej pół godziny. Należy pójść prosto i skręcić w lewo w ścieżkę tuż za skrzyżowaniem szos (nie należy iść główną drogą, stanowiącą trasę o wiele dłuższą). Ta rezydencja jest z kolei klasycznym przykładem renesansowego „zamku na wodzie . Zewnętrzna część, przedzamcze (Vorburg), to surowy, stojący poniżej budynek z kwadratowymi narożnymi wieżami. Położony wewnątrz zamek główny (Hauptburg) jest natomiast przestronną rezydencją mieszkalną w holenderskim stylu w kształcie litery L, do której w zeszłym stuleciu dobudowano neogotycką kaplicę, Zamek otacza również atrakcyjny park, odnowiony niedawno według zachowanego projektu. Można by się spierać, czy wnętrza głównego zamku zasługują na zwiedzanie – udostępniono jedynie sześć pokoi w amfiladzie, wyposażonych w autentyczne meble z początku XIX stulecia, w stylu bliskim czasom poetki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>