Okolica na północ i zachód od Minde

Pierwszym przystankiem na trasie pociągu wyruszającego z Minden jest PORTA WESTFALICA, oddalona odeń zaledwie 8 km w górę rzeki. Jako ośrodek wypoczynkowy i uzdrowiskowy rozrzucony na sporej przestrzeni oferuje o wiele więcej moż.liwośei noclegu. Na wprost dworca kolejowego, po przeciwnej stronie Wezery, ulokował się kemping (»0571/72743: IV-X). Schronisko młodzieżowe znajduje się na Kirchsiek 30 (»0571/70250: ?2j): aby tam trafić, po wyjściu z dworca należy skręcić w prawo, potem w pierwszą ulicę w lewo i dalej iść prosto. Sporo domów oferuje prywatne kwatery (-@): peiną listą dysponuje Hans des Giisies w parku zdrojowym. Porta Westfa- liea leży pomiędzy dwoma pasmami wzgórz: Wiehengebirge na zachodzie i Wesergebirge na wschodzie. Na jednym ze wzniesień Gór Wiehen wznosi się majestatyczny pnmnik cesarza Wilhelma I, a widok okolicy, jaki się stamtąd roztacza, porównać można najwyżej z panoramą oglądaną z wznoszącego się po stronie przeciwnej szczytu Portakanzel. Wyżej, na prawym brzegu rzeki, rysuje się sylwetka Wieży Telewizyjnej (Fernhschturm), skąd rozpościera się niemniej wspaniały widok. Góry Wezerskie i Góiy Wiehen pokrywa sieć oznakowanych szlaków turystycznych.

Okolica na północ i zachód nd Minden nosi charakter równinny, doskonały zatem do wycieczek rowerowych (wypożyczalnia rowerów na dworcu głównym). Obejrzeć można przy okazji 37 zabytkowych wiatraków. Warto zaopatrzyć się w świetnie wydaną broszurę zarządu turystycznego Die Wesjalische Miihlenstrasse z dodatkiem informującym o porach pracy młynów: które uruchamia się kolejno w weekendowe popołudnia od kwietnia do października.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>