Nordkirchen

Jeśli na zwiedzanie zamków przeznacza się tylko jeden dzień, najlepiej zorganizować wyprawę tak, by połączyć wizytę w Lüdinghausen z odwiedzeniem oddalonego o 8 km na południowy wschód NORDKIRCHEN. Olbrzymi zamek z czerwonej cegły jest zdecydowanie największym i najbardziej efektownym spośród wszystkich Wasserburgen Münsterlandu. Stanowi manifestację fantastycznego bogactwa Plettenbergów – dynastii książąt biskupów – którzy postanowili zastąpić starą twierdzę nowym pałacem w stylu francuskim. Rozpoczęta w 1703 r. budowa według planów nadwornego architekta, Gottfrieda Lorenza Piotoriusu, została ukończona trzydzieści lat później pod kierunkiem J. C. Schlauna. Każda broszura turystyczna nazywa zamek „Wersalem Westfalii”. Tytuł ten nadano mu już w początkach istnienia, porównując go wówczas do starszego i dużo mniejszego pałacu w Wersalu, który w istocie stanowił pierwowzór Nordkirchen. W dzisiejszych czasach zestawienie z Wersalem nosi natomiast posmak fałszywej skromności, jako że pod względem estetycznym zamek Nordkirchen o niebo przewyższa słynne dzieło megalomanii Króla-Słońce.

Cały kompleks usytuowany został na jednej tylko wyspie (zamiast na dwóch, jak to zwykle miało miejsce w przypadku innych „zamków na wodzie”) i odznacza się zracjonalizowaną konstrukcją, charakterystyczną dla doby oświecenia. Jest niemal idealnie symetryczny i zaprojektowany tak, by osiągnąć imponujący efekt perspektywy centralnej poprzez podział głównego budynku na poszczególne części i ustawienie przed nimi długich, wąskich pawilonów. 2 tyłu znajduje się kunsztownie zgeometryzowany ogród ozdobiony rzeźbami barakowymi. Obecnie Nordkirchen jest własnością rządu krajowego Westfalii i służy studentom jako kolegium nauk ekonomicznych. Można wejść za darmo o dowolnej porze, a widok zewnętrzny zamku w pchli uzasadnia chęć takiej wizyty. Nie ma zbyt wielu możliwości oficjalnego zwiedzania wnętrz (zwiedzanie z przewodnikiem w sb. ind. 14.00-17.00, zazwyczaj o pełnej godzinie: 2 DM). Latem w ciągu tygodnia istnieje więcej możliwości przyłączenia się do grupy zwiedzających. Mając to na uwadze warto zapoznać się z listą wycieczek na portierni lub zadzwodzić wcześniej (»02596/1001). Wnętrza nie są tak imponujące, jak można by się spodziewać, lecz prezentują pełną gamę barokowych dekoracji: bogatą sztukaterię, malowidła sufitowe, boazerie i przepyszne wyposażenie: wyjątkową urodą odznacza się kaplica i hall wejściowy.

Należy pamiętać, że w niedzielę nie kursują żadne autobusy z Nordkirchen, a w so- botv jest tylko jeden po południu (do Lüdinghausen), lepiej więc jak najwcześniej roz począć zwiedzanie zamku. Najbliższa stacja kolejowa to Cappel. 5 km na wschód, lecz podczas weekendów odchodzi stad niewiele pociągów. Przebywając w tych stronach można przy okazji zwiedzić zamek Westerwinkel (1V-X wt.-pl. 14.0Ü-17.00 sb.-nd. 14.00-18.00: 3 DM), oddalony odwa dodatkowe kilometry na wschód. Mimo, że zaledwie pan: lat starszy od zamku w Lembeck, zbudowany został w renesansowym styki i jest silnie ufortyfikowany. Zamek główny zbudowany jest na planie kwadratu, wnętrza odzwierciedlają gusty XIX-wiecznych właścicieli.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>