Noclegi i gastronomia w Mönchengladbach

Niestety, hotele w centrum są drogie, warto pytać w Steifen, Waldhausener Sir. 160 («02161/32386: ): Gtaclhudier Hof, Hindenburgslr. 233 («02161/22128: <3>) lub w Burgund, Kaiscrstr. 85 («02161/20155: ). Jeśli braknie miejsca, wypadnie płacić drożej gdzie indziej lub szukać poza centrum. Na przedmieściu Hardt znajdują się rn.in. Faassen, Vorsler Str. 233 («02161/559182: ©): Kasleel, Vorster Str. 529 («02161/ 559694: ©) i Liiulenhof, Vorster Str. 535 («021161/559340: W hotelach tych są restauracje, szczególnie godną polecenia posiada ostatni z wymienionych.

W Hardt, kilometr dalej na południc, znajduje się otoczone lasami schronisko młodzieżowe, Gritzkesweg 125 («02161/559512: ??j), niedaleko stąd w linii prostej leży Rheindahlen. Życic nocne Mönchengladbach przedstawia się całkiem nieźle, co w sporej mierze tłumaczy się znaczną ilością zamieszkałych tu cudzoziemców. Przy Alter Markt działa No- stetlgia-Pub Caiwape, natomiast w kilku barach ulokowanych tuż obok. przy Aachener Strasse, grają zespoły jazzowe. Jednakże główny nurt życia nocnego Mónchengladbach toczy się na stromej Waldhausener Strasse, opanowanej bez reszty przez niezliczoną ilość najrozmaitszych restauracji, specjalizujących się w kuchniach różnych narodów, barów szybkiej obsługi, kawiarni, cukierni i dyskotek z bogatym repertuarem muzycznym – od Soul Centre po takie, gdzie gra się najcięższy heavy metal. W Dicker Turm, na trzech piętrach niegdysiejszej wieży warownej, znajdują się przytulne, małe baty. Ulubionym napojem jest ciemne piwo AU, zwłaszcza pochodzące z miejscowego browaru liaimen.

Dodatkowej sławy przysporzyła miastu w latach siedemdziesiątych Borussia Mónchengladbach, prowincjonalna wówczas drużyna piłkarska, która odebrała niespodziewanie Bayern Monachium pierwsze miejsce w niemieckiej lidze. Pojedynek Borussi Mónchengladbach z Liverpoolem w finałach Pucharu Europy w 1977 r. zaliczony został przez fachowców do najlepszych meczy dziesięciolecia. Obecnie klub nie jest już w tak rewelacyjnej formie, lecz jeśli ktoś miałby ochotę zobaczyć piłkarzy w akcji, stadion Borussi znajduje się w Bbkelberg, na północ od centrum. Zaskakujący wydaje się fakt, że najchętniej oglądanym sportem wcale nie jest piłka nożna, lecz wyścigi zaprzęgów konnych, nowoczesna wersja rzymskich rydwanów. Odbywają się one na stadionie Trabrennbahn. Wśród festynów ulicznych prym wiedzie karnawał, o tyle wyjątkowy, że główna parada odbywa się tutaj w ostatni wtorek zapustów, tuż przed Środą Popielcową. Oznacza to, iż można przyjechać do Mónchengladbach na karnawał wtedy, gdy w innych miastach jest już po zabawie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>