Neuss

Na zachodnim brzegu Renu przedmieścia Dusseldorfu niedostrzegalnie niemal przechodzą w zabudowania NEUSS, oficjalnie odrębnego ośrodka przemysłowego z rozległymi dokami stoczniowymi (najlepszy dojazd pociągiem, cena biletu taka sama, jak za tramwaj). Z dworca głównego należy skręcić w lewo i jeszcze raz w lewo, w Krefelder Strasse. To początek głównego szlaku handlowego, zmieniającego potem nazwę na Büchel i dalej na Oberslrasse. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się rynek, a przy nim jedyny wybitny zabytek miasta, kościół św. Kwiryna (St. Quirinus), lub inaczej Miinster. Przedstawia kulminacyjną formę nadreńskiej sztuki romańskiej, choć powstał na początku XIII w., we wstępującej fazie gotyku. Wiele szczegółów świątyni poświadcza schyłek romanizmu – ślepe arkady zostały uformowane na kształt skomplikowanych wzorów, w rysunku okien i planie prezbiterium dominuje ulubiony przez nadreń- skich architektów motyw liścia koniczyny. Sklepienie kościoła ma niemalże orientalny wygląd: cztery wieżyczki i dzwonnica dopełniają sylwetki niebanalnej budowli.

Z pradawnym Münsterem kontrastuje knściól Trzech Króli (Dreikönigekirche) z początków XX w., na pohidnie od centrum. Podczas odbudowy ze zniszczeń wojennych budynek ozdobiony został wymyślnym, wiszącym sklepieniem przez parą architektów: ojca, Dominikusa i syna, Gottfrieda, Bolimów. Twórcą witraży byt Johann Thorn-Prikker, Holender należący do kolonii artystów Jugendstilu założonej w Hagen. Witraże zdobiące prezbiterium i transept są figuratywne: późniejsze geometryczne kompozycje umieszczone w nawie zmierzają ku abstrakcji.

W Neuss warto jeszcze obejrzeć Górną Bramę (Obertor), fragment Xlll-wiecznyeh fortyfikacji miejskich, położony u wylotu głównego ciągu handlowego. Wraz z dobudowanym współcześnie przedłużeniem mieści ona Clemens-Sels-Museum (wt.-nd. 10.00-17.00: 2 DM), przeciętną prowinejonalnąkołekcję z miłą niespodzianką w postaci dzieł prerafaelitów i symbolistów francuskich.

Jeśli dla kogoś Dusseldorf jest zdecydowanie za drogi, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się hotele w Neuss, choć i one nie są najtańsze. Na przedmieściu Uedesheim, niedaleko Renu, jest także schronisko młodzieżowe, Macherscheidcrstr. 113 («-02101/ 39273: fi)). Solidny i niedrogi obiad można zjeść w XVIl-wiecznej gospodzie Em Sekwanę Pad, w miejscu, gdzie Büchel przechodzi w Krefelder Strasse. Przy tej samej ulicy, bliżej dworca kolejowego, znajduje się Im Kessel, dobra restauracja połączona z firmową piwiarnią browaru.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>