Münsterland

Miinstcrland to nazwa dużej części Westfalii, rozciągającej się pomiędzy Renem i Lasem Teuloburskim, z uwagi na ukształtowanie terenu zwana też przez geografów Niziną Westfalską. Od północy graniczy z Holandią i Dolną Saksonią, od południa z Zagłębiem Ruhry. Żyzne gleby umożliwiają intensywną produkcję rolniczą: kraina ta, z wyjątkiem stolicy, posiada w przeważającej mierze wiejski charakter i pozbawiona jest większych miast. Równinny krajobraz Miinslerlandu sprawia dość monotonne wrażenie. Chlubę regionu stanowi za to ponad pięćdziesiąt historycznych zamków, z powodzeniem konkurujących z francuskimi zamkami nad Loarą. Zamki Miinsterlandu zwane są Hitsser- btn-gen, czyli „zamki na wodzie”, ponieważ każdy z nich otoczony jest fosą.

Biura turystyczne reklamują zamki, wydając broszury z przepięknymi zdjęciami. Prospekty nie zawsze odpowiadają rzeczywistości: warto o tym wiedzieć, by uniknąć rozczarowań. Po pierwsze, ogromna większość zamków pozostaje nadal jako prywatna własność w rękach arystokratycznych rodzin, które dobrze radzą sobie bez gotówki od natrętnych turystów. Niewiele spośród nich odnosi się entuzjastycznie do inicjatyw zarządu turystycznego. Wiele zaników można oglądać wyłącznie z daleka, częstokroć i to nawet nie jest możliwe, bowiem posiadłości otoczone są zazwyczaj wysokim żywopłotem. Po drugie, mnóstwo czarownych obrazków to zdjęcia lotnicze, o wiele bardziej efektowne niż zwykłe fotografie. Po trzecie wreszcie, udostępnione zwiedzającym wnętrza nie są nawet w połowie tak atrakcyjne, jak malownicze kompozycje warowni odbijających się w przejrzystych taflach wody.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>