Monschau

Do szczególnych atrakcji Północnego Eifel zalicza się szereg dobrze zachowanych, zabytkowych niewielkich miasteczek, z których przynajmniej dwa uznawane są powszechnie za jedne z najpiękniejszych w Niemczech. Jednym z nich jest MONSCHAU, leżące ok. 30 km na południe od Akwizgranu. Dostać się tam można wyłącznie autobusem: jeżdżą one wprawdzie dość wolno, ale za to często. Większość linii kolejowych Eifel zamknięto z powodu wysokich kosztów utrzymania. Podstawowym walorem miasteczka jest jego wyjątkowo malownicze położenie w dolnie rzeki Ruhr. Na szczytach pobliskich wzgórz rysują się ruiny twierdz Burg i Haller (do obydwu wstęp bez ograniczeń), z których można podziwiać zachwycającą panoramę okolicy. Piękny krajobraz roztacza się także z punktu widokowego w pobliżu głównej drogi do Akwizgranu. Ponad jej przedłużeniem wiodącym do Nideggen wznosi się niejedno wzgórze, skąd można ogarnąć wzrokiem całą dolinę. Większa z wspomnianych budowli, Burg, dala początek osadzie Monschau. Wieżę i bramę zbudowano w romańskim stylu, natomiast mury obronne pochodzą z okresu rozbudowy fortyfikacji w XIV w. Wielka Eselsturm (Ośla Wieża) powstała parę stuleci później, podobnie jak centralnie umiejscowiony pałac, służący po odrestaurowaniu jako schronisko młodzieżowe.

Dolną część Monschau charakteryzuje typowy pejzaż miejski, w którym przeważają wspaniałe, wielopiętrowe rezydencje leżące nad rzeką Rur, z krytymi dachówką z szarego łupku dachami, z których często wyzierają podwójne rzędy mansardowych okien. Mimo iż zbudowane z muru pruskiego, domy te nie są aż tak wiekowe, jak mogłoby się to zdawać na pierwszy rzut oka, powstały bowiem tuż po wojnie trzydziestoletniej. Byty to czasy świetności Monschau, które zarabiało znakomicie na produkcji tkanin. Najbogaciej zdobiony ze wszystkich Rotes Haus (Czerwony Dom) wyróżnia się jaskrawą plamą na niemal jednobrawnym tle miasta, stapiającym się z naturalnym otoczeniem. Wybudowany w latach pięćdziesiątych XVIII stulecia Czerwony Dom pozostawał przez dwa wieki w rękach kupieckiej rodziny, potem zamieniony został na muzeum (zwiedzanie z przewodnikiem: Wielki Piątek – 30 XI, wt,-nd. o godz. 10.00, – 11.00, 14.00, 15.00 i 16.00: 4 DM). Budynek posiada rokokową klatkę schodową z misternie wykonaną żelazną balustradą oraz umeblowanie w tym samym stylu. W pobliskim Troistorff Haus przy Laufenstrasse rezyduje urząd miasta. Mniejszy wprawdzie niż Czerwony Dom, szczyci się on równie piękną klatką schodową i piękniejszą fasadą.

Biuro informacji turystycznej (pn.-pl. 9.00-12.00 i 13.00-16.00: 1V-XI1 także sb. ! 1.00 – 15.00, nd. 11.00-14.00: «02472/3300) mieści się przy Stadtstrasse 1, obok głównego mostu. Hotelijest wiele i prawie wszystkie godne polecenia.Warlo wymienić: Hubertusklause, Bergstr. 45 (»02472/5036: ©), z najwyższej klasy restauracją: Lütticher Hof Siadtstr. 4-6 (02472/1490: ©)): Alt Mont/oie, Stadtstrasse 18 (»02472/3289:

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>