Minden i okolice

Znaczenie strategiczne MINDEN, grodu położonego 30 km na północny-wschód od Bielefeld przy brodzie na Wezerze (Weser), zaważyło na militarnym charakterze dziejów miasta. Podczas wojny trzydziestoletniej Szwedzi przekształcili stare wały obronne w solidną fortecę. Miasto było widownią decydującej bitwy w 1759 r., kiedy to Anglicy razem z Prusakami rozgromili Francuzów. W latach wojen napoleońskich Minden, ważne pruskie miasto graniczne, wyposażono w najnowsze systemy obronne. Rolę strażnicy Minden sprawowało aż do momentu zjednoczenia Niemiec w 1871 r. Zachowało ono historyczny wygląd aż do ostatniej wojny, gdy istotne znaczenie strategiczne stało się przyczyną ciężkich bombardowań miasta.

Status warownej twierdzy uniemożliwiał miastu swobodny rozrost i rozwój przemysłowy, jednak korzystna lokalizacja stała się zaczątkiem kariery Minden jako centrum śródlądowego transportu wodnego. W północnej części miasta znajduje się tzw. skrzyżowanie dróg wodnych (Wasserstrassenkreuz), unikalne w skali europejskiej rozwiązanie w dziedzinie śródlądowej inżynierii wodnej. Najbardziej frapujący jest zbudowany w latach 1911-14 most-kanal (Kanalbriicke) – 375-metrowy pomost, w kształcie niecki wypełnionej wodą, zawieszony nad płynącą pod spodem Wezerą. Dzięki niemu łączący Ren z Elbą Kanal Śródlądowy (Mittellandkanal), przecinający całe północne Niemcy, krzyżuje się z rzeką. Główną część systemu tworzy, podobna do potężnej fortecy. Wielka Śluza (Schachtschleuse), zdolna do przemieszczenia 12 tys. metrów sześciennych wody w ciągu siedmiu minut, co pozwala przenosić statki z kanału na rzekę lub odwrotnie. Obok śluzy mieści się pawilon z ekspozycją (1V-X pn.-sb. 9.00-17,00, nd. 9.00- 18.00: 1.50 DM), która objaśnia jej budowę i działanie całego systemu Wasser- strassenkreuz za pomocą modeli i wykresów. W okolicy znajduje się wiele tras spacerowych, ale znacznie więcej przyjemności dostarcza rejs wycieczkowy. Statki odpływają z przystani naprzeciwko Wielkiej Śluzy: należą one do przedsiębiorstwa Mindcner Fahrgastschiffahrt (-ff0571/41046). Ceny wynoszą 7 DM za rejs 50-minutowy i 10 DM za półtoragodzinną przejażdżkę. W sezonie letnim (poł.V-poł.X) statki kursują sześć razy dziennie, a w ciągu sześciu tygodni przed i po sezonie – dwa razy dziennie. Dłuższy rejs jest o wiele bardziej atrakcyjny, gdyż umożliwia nie tylko przejażdżkę po Wezerze, ale i zwiedzenie portu, należy jednak pamiętać, iż odbywa się tylko raz dziennie (pn.-sb. 14.00 poza sezonem, 15.00 w sezonie, nd. 10,15). Można również odbyć dłuższą wycieczkę po Wezerze: informacje na miejscu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>