Maria Laach

Najbardziej szacownym i bez wątpienia najcenniejszym zabytkiem Eifel jest benedyktyński klasztor Maria Laach, położony z dala od ludzkich siedzib, pośród pól, łąk i lasów, ok. 15 km na północny zachód od Mayen. Nazwa wywodzi się od pobliskiego Laacher Sec, jeziora utworzonego w wulkanicznej rozpadlinie. Autobus #6032 łączy Maria Laach z najbliższą stacją kolejową Niedermendig i z Mayen, natomiast autobus #6031 zAndrenach.

Olśniewający kościół klasztorny uchodzi za najpiękniejszą budowlę romańskąw całej Nadrenii. Doskonale wyważone proporcje gmachu tym bardziej zasługują na podziw, jeśli wziąć pod uwagę, iż budowa trwała od XI do XIII w., a za materiał budowlany posłużył kamień, przeważnie miejscowy żółtobrązowy tuf: do zdobień używano ciemnego bazaltu. Każdy koniec kościoła wieńczą trzy wieże, co w rezultacie nadaje mu charakterystyczną sylwetkę, nieporównywalną z żadną inną romańską budowlą.

Oryginalnością przewyższa go jednak chronologicznie najmłodsza część klasztoru – tzw. raj, dziedziniec przed budynkiem, stanowiący zamknięcie chóru zachodniego, W intencjach twórców symboiizować miał niebiański ogród, lecz kojarzy się przede wszystkim z kultowymi miejscami islamu, do czego przyczynia się zwłaszcza tryskająca pośrodku dziedzińca fontanna z lwami. Fantastyczne wyobrażenia dzikości wycyzelował na kapitelach rzeźbiarz znany pod imieniem Mistrza Samsona (prace jego znajdują się również w Andernach i Bonn).

Po wejściu do świątyni zaskakuje romańska surowość wnętrza. Wczesnogotycki baldachim nad głównym ołtarzem nasuwa jednak znowu skojarzenia z islamem, tego typu ozdoba ołtarza nie istnieje w żadnej innej świątyni europejskiej. By zwiedzić kryptę, stanowiącą najstarszy fragment klasztoru, należy się przyłączyć do zorganizowanej grupy oprowadzanej przez mnichów (datki mile widziane). Nabożeństwa klasztorne połączone są ze śpiewami gregoriańskimi: nieszpory o 17.30 kończą się dokładnie przed odjazdem ostatniego autobusu. W hotelu przyklasztornym («02652/5840: ©) mieści się znakomita restauracja. Obok jest sympatyczna kawiarnia. Kemping znajduje się na brzegu Laacher See («02636/2485).

Wulkaniczny Eifel (Vulkaneifei) przed dziesięcioma tysiącami lat był obszarem aktywnej działalności wulkanów, o czym świadczy rzeźba terenu. Naturalne walory krajobrazu wykorzystują dziś mieszkańcy – okrągłe jeziora w wygasłych kraterach (maar) nadają się świetnie do uprawiania windsurfingu i jazdy na nartach wodnych, natomiast źródła lecznicze przyciągają do miejscowych uzdrowisk tysiące kuracjuszy. Sporo firm utrzymuje się także z butelkowania i sprzedaży naturalnych wód mineralnych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>