Liim

Muzea ulokowały się głównie na przedmieściu Linn: dojazd z centrum tramwajem #44 lub z pobliskich miejscowości kolejką S-Bahn. Niegdyś było to samodzielne miasteczko i do tej pory zachowało własny, specyficzny charakter. Przekonać się o tym można wędrując po uliczkach wokół Andreasniarkt. Postawiono przy nim nową siedzibę dawno już założonego Niemieckiego Muzeum Włókiennictwa (Deutsches Textilmuseum: IV-X wt.-nd. 10,00-18.00: XI-III wt.-nd. 11.00-17.00: 5 DM: la sama cena i te same godziny otwarcia obowiązują we wszystkich innych muzeach w Linn). Posiadając około 20 tysięcy eksponatów ze wszystkich krajów i epok zasługuje w swojej dziedzinie na miano wiodącej kolekcji w Niemczech. Ze względów konserwatorskich muzeum prezentuje niewielkie, zmieniające się często wystawy, stanowiące wybór z posiadanych zbiorów. Aby obejrzeć przedmiot znajdujący się w danym momencie poza ekspozycją, należy złożyć specjalne zamówienia (a najlepiej, jeśli jesteś głębiej zaintersowany danym zagadnieniem, napisać wcześniej do muzeum). U wylotu tynku widać wejście do otoczonego fosą zamku Linn, zbudowanego w XII w,, a następnie przebudowanego w XV w. Obrócony w ruinę podczas wojny o sukcesję hiszpańską w 1702 r., został częściowo odbudowany, wnętrzom przywrócono historyczny wygląd. Rozległy widok roztacza się z Butterturm, wieży służącej kiedyś jako więzienie. Przed fosą znajduje się pałacyk myśliwski, powstały w wyniku przebudowy fragmentu dawnych zewnętrznych obwarowań. W latach trzydziestych XV1H w. zadecydowano, iż główny zamek jest już niepotrzebny i przebudowano pozostałości fortyfikacji. Pokoje wyposażono w oryginalne przedmioty pochodzące z domów przodujących miejscowych rodzin XVIII i XIX w. Na parterze prezentowana jest wystawa dawnych mechanicznych instrumentów muzycznych (pokazy działania tylko rano). Muzeum Dolnej Nadrenii (Niederrheinisches Museum) mieści się w nowoczesnym budynku, w którym można zapoznać się z cennymi zbiorami archeologicznymi. Szczególnej wagi eksponaty zostały odkryte w pobliskim Gellep, gdzie piaszczysta gleba stworzyła idealne warunki konserwacji. Bardzo imponująco przedstawia się z pewnością zawartość nietkniętego do czasów współczesnych grobu księcia franktjskiego z VI w.

Do biura informacji turystycznej przy Theaterplatz (pn.-pt. 8.00-18.30: sb. 8.00-13.00: «02151/29290) dojść można prosto z dwnrea głównego ulicą Ostwall. By zwiedzić Krefeld, z powodzeniem wystarczy jeden dzień, problem noclegu nie jest więc sprawą pierwszorzędną, miasto posiada jednak kilka niedrogich hoteli: Jiigerhof, Steckendorfer Str. 116 («02151/614764: ): Wilma, Oststr. 10 («02151/80906: ), i Jörisen, St Töniser Str. 173 («02151/713967: ). Nieco więcej trzeba zapłacić za nocleg w hotelu Villa Medici, Schönwasserstr. 73 («02151 /50660: ©). który mieści się w stylowym budynku, a ponadto zaprasza do własnej włoskiej restauracji, jednej z najlepszych w okolicy. Z dobrej kuchni i rozsądnych cen słynie także tradycyjna gospoda Et Briickske przy Marktstr. 41.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>