Landesmuseum

Przy Domplatz, obok katedry oraz grupy rezydencji barokowych, mieści się jeszcze jedna niebagatelna atrakcja Munstcru – Landesmuseum (wt.-nd. 10.00-18.00: bezpl ). Jakkolwiek gromadzi dzieła sztuki przede wszystkim z terenu Westfalii, jego znaczenie przekracza zasięg lokalny. Na parterze znajduje się rewelacyjna kolekcja rzeźby średniowiecznej, pośród której można dojrzeć oryginalne posągi z Uberwasserkirche, m.m. dużą grupę pod nazwą Wjazd Chrystusa do Jerozolimy, dekorującą niegdyś wyższą część fasady kościoła, zniszczoną w czasie wojny. Jest to dzieło Hinrika Brahendera: na długi czas zapomniano o tym artyście, lecz dzisiaj uważa się go za jedną z największych indywidualności wśród rzeźbiarzy późnego gotyku w Niemczech. Spod jego ręki wyszedł także cykl scen Pasyjnych przeznaczony do katedry. Pomimo wielu uszkodzeń (dokonanych przez anabaptystów’ w kilka zaledwie lat po powstaniu rzeźb) nadal można dostrzec niezwykły majestat i zindywidualizowanie postaci. Wystawione są tu również całkiem odmienne w charakterze prace Johanna Brabendera, syna Hinrika. Styl młodszego artysty był już w pełni renesansowy. Zdecydowanie preferował on małe formy, do których należy pełna delikatności i wyczucia Kalwaria z tęczy katedry, a także Adam i Ewa z kruchty, eksponowane obecnie w muzeum.

Na pierwszym piętrze można zapoznać się z historią malarstwa westfalskiego, poczynając od „ stylu miękkiego ” Conrada von Soest i Mistrza z Warendorf, tworzących w początkach XVI w. Późniejszą generację reprezentuje Johann Koerbecke i jego arcydzieło, Ollar: z Marien/eld, którego tło stanowi panorama Miinsteru. W dziale renesansu dominują różnorodne dokonania artystyczne rodu tom Ring. Oprócz portretów, które przyniosły im rozgłos, znajdują się tu religijne płótna Hermanna i martwe natury Ludgera Młodszego. Na drugim piętrze mieszczą się dwie sale ekspresjonistów z dobrą wystawą twóezości Augusta Macke.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>