Kultura i muzyka w Kolonii

Z bieżącym repertuarem muzycznym, teatralnym i kinowym można się zapoznać dzięki slupom ogłoszeniowym: afisze filmowe zmieniane są co tydzień, wszelkie inne co dziesięć dni. Biuro informacji turystycznej publikuje Köln-Monatsvorschau, obszerny miesięcznik, który zawiera zapowiedzi ważnych imprez i wydarzeń wmieście. Do lokalnych czasopism należą także Kölner Illustrierte i Stadt Revue, dostępne w kioskach z gazetami w cenie 5 DM.

Muzyka klasyczna na najwyższym światowym poziomie rozbrzmiewa w Filharmonii («2402100), dzielącej wspólny gmach z Wallraf Richartz/Ludwig Museum przy Bischofsgartenstrasse. Kolonia posiada dwie orkiestry symfoniczne – Gürzenich i Westdeutsche Rundfunk, ta ostatnia związana jest z miejscową rozgłośnią radiową. W studiach radiowych Kolonii pionierskich eksperymentów z elektronicznym dźwiękiem dokonywali muzyczni awangardyści. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych kompozytorów współczesnych, Karlheinz Stockhausen, mieszka po dziś dzień w Kolonii. Skrajnie odmienną praktykę wykonawczą prezentuje Musica Antiqua Köln, wysoko notowany zespól muzyki barokowej, grający na dawnych instrumentach. Opera przy Offenbaehplalz («21258!) obecnie kierowana jest przez Amerykanina Jamesa Goniona.

W każdym miesiącu w kościołach odbywają się darmowe koncerty (informacje w poszczególnych miejscach). Regularny cykl koncertów organizowany jest w Anloni- terkirche w pierwszy niedzielny wieczór każdego miesiąca, w programie znajduje się zawsze stosowna na daną porę roku kantata Bacha.

Sporthalle w Deutz wypełnia się po brzegi publicznością na występach zespołów muzyki pop lub innych widowiskach estradowych. Jazzu posłuchać można w parku Stadtgarten oraz w dwu piwiarniach o nazwie Rapa Joe’s (zob. wyżej).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>