KOLONIA

Dzisiejsza KOLONIA (Köln), mimo iż pozostaje w cieniu szybko rozwijających się ośrodków o politycznym znaczeniu, jakimi są Bonn i Düsseldorf, stanowi nadal ogromne miasto położone w rozleglej aglomeracji nad Renem i Ruhr. Należy niewątpliwie do najważniejszych miast niemieckich, pod względem ilości mieszkańców’ plasuje się na czwartym miejscu, jako ze zamieszkuje ją nieco poniżej miliona mieszkańców. Monumentalna gotycka Katedra jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem w kraju, mc się nie może równać z tutejszym imponującym skupiskiem rzymskich pozostałości i średniowiecznych budowli: bogatsze muzea posiadająjcdynie Berlin i Monachium. Co roku odbywa się tu karnawał, jeden z najsłynniejszych w Europie. Do sławy t renomy Kolonii przyczynia się również fakt, iż jest ona znanym centrum piwowarstwa. Istnieją tu dwadzieścia cztery brow’ary, więcej niż w jakimkolwiek innym mieście w Niemczech. Wszystkie produkują znakomite piwo Kölsch.

Kolonia została założona w 33 r. p.n.e. i szybko zdobyła znaczącą pozycję. Urodziła się tutaj Julia Agrypina, żona cesarza Klaudiusza, który w 50 r, n.e. nadał miastu status kolonii (stąd nazwa) z pełnymi prawami miasta rzymskiego. Dalszy rozwój Kolonia zawdzięczała w dużej mierze chrześcijaństwu – w IV w. stała się stolicą biskupstwa, tutaj śmierć za wiarę ponieśli śśw. Seweryn, Gereon i Urszula. Wkrótce na grobach męczenników wzniesiono kościoły pod ich wezwaniem. Szczególnie rozpowszechniony był kult św. Urszuli, związany ze śmiercią świętej i jej domniemanych towarzyszek, 11 tysięcy dziewic (w rzeczywistości liczba ich wynosiła zapewne 11). Kolonia przemocą zdobyła relikwie Trzech Króli, będące w posiadaniu Mediolanu, przez co umocniła swoją pozycję jednego z największych centrów, do którego ściągali pielgrzymi z całej Północnej Europy.

Średniowieczna Kolonia, zwana miastem stu pięćdziesięciu kościołów, przeżywała niebywały rozkwit w wyniku korzystnego położenia nad Renem, na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Będąc największym miastem w Niemczech, była łakże jednym z najznakomitszych ośrodków nauki i szczyciła się świetną szkołą malarstwa. Naturalną koleją rzeczy, po latach rozwoju nastąpił długi zastój. Pewne ożywienie przyszło jednak w XVIII w. wraz z przywiezieniem z Włoch receptury na destylację zupełnie niemal czystego alkoholu z płatków kwiatowych. Pierwotnie preparat stosowano w charakterze afrodyzjaku, lecz światową sławę zyskał jako woda toaletowa nazywana popularnie „wodą kolońską” – cau de Cohena.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>