Kleve – dalszy opis

Na zachód od śródmieścia leży Tiergarten, tarasowy ogród w stylu włoskim, do którego prowadzi ulica o identycznej nazwie. W parku znajduje się rotunda, amfiteatr, kanał nawadniający i – w charakterze głównej ozdoby – posąg Pallas Areny, dzieło dłula amsterdamskiego rzeźbiarza Artusa Quellinu. Jest to zresztą kopia, oryginał ze względów konserwatorskich umieszczono w muzeum miejskim, Haus Kockkock przy Kavari- nerstrasse, w centrum Kleve (wt.-ud. 10.00-13.00 i !4.00-17.00: bezpł). Można tu oglądać również Księgę Godzinek, wykonaną w warsztacie Mistrza Godzinek Katarzyny z Kleve, jednego z najważniejszych iluminatorów późnego średniowiecza. Przepiękny manuskrypt, któremu artysta zawdzięcza swój przydomek, powędrował jak wiele innych arcydzieł za ocean i stanowa dziś własność biblioteki Picrpoint Morgan Library w Nowym Jorku. Drugim wielkim twórcą pochodzącym z tego miasta był Joos van Cleve: osiadł on w Antwerpii i tam malował obrazy w stylu włoskiego renesansu, lecz z widocznymi wpływami północnoeuropejskiej mentalności. Portret mężczyzny jego autorstwa został ostatnio wypożyczony przez rząd federalny i wystawiony w Kleve, by ponownie mógł być podziwiany w mieście narodzin artysty.

Biuro informacji turystycznej w Kleve (pn.-śr. 8.30-17.00, wt. i czw. 8.30-16.00, pl. 8.30-13.00: «02821/84254) mieści się w ratuszu przy Kavariuerstrasse. Tym, którzy zdecydują się na nocleg, hotel Burg, Hafenstr. 32 («02821/12188: ©) oferuje niedrogie pokoje. Schronisko młodzieżowe posłużyć może jako baza wypadowa do urządzania wycieczek po Dolnej Nadrenii, gdyż jest ono oprócz schroniska w Kalkar jedynym w tych stronach. Leży dość daleko od miasta, na szczycie wzgórza, przy St. Annaberg 2 («02821/23671: ©): dojazd autobusem #57. Najbliższy kemping ulokowany jest na południe od Kleve, nad jeziorem Wisseler See (zob. str. 261). Najlepszych restauracji w mieście należy szukać przy Tiergartenstrasse: szczególnie godne polecenia są Cordes i Altes Landhaus zur Münze, pod numerami 50 i 68.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>