Katedra w Essen

Trudno się dziwić, że w takim otoczeniu średniowieczna katedra stanowi jaskrawy dysonans- Wybudowana w IX w., do czasów reformacji służyła jako kościół kolegialny, do którego uczęszczały damy z arystokracji: od roku 1958 jest katedrą nowej diecezji Zagłębia Ruhry. Zachodnią część tworzy dziwaczna, trójdzielna, Xl-wieczna struktura, wzorowana najwyraźniej na katedrze w Akwizgranie, pozostały fragment świątyni musiał być kiedyś piękną budowlą, lecz, niestety, zniszczony podczas pożaru, został zastąpiony przez średniej urody gotycki kościół halowy. Olśniewające zbiory rękodzieła z czasów cesarskiej dynastii Ottonów czynią jednak katedrę miejscem nad wyraz interesującym. Najcenniejszym z eksponatów jest Złota Madonna z 965 r., pierwsza znana praca tego typu. Umieszczona w kaplicy obok wejścia do podziemia, otoczona jest głęboką czcią: co najmniej tyle samo osób przybywa tu z pobudek religijnych, jak i estetycznych.

W kościele znajduje się także duży, siedmioramienny świecznik z ok. 1000 r., pozostałe bogactwa przechowywane są w Skarbcu (Schatzkammer: wt.-sb. 10.00-17.00, nd. 12.30-17.00: 2 DM), w salach przy południowym ramieniu transeptu. Koniecznie trzeba zobaczyć cztery wspaniałe krzyże procesyjne z X i XI w., oprawę Ewangeliarza ze scenami rzeźbionymi w kości słoniowej, koronę Ottona III i wiele innych bezcennych przedmiotów. Część frontowa katedry łączy się przedsionkiem z kościołem św. Jana (Johanniskirche), stanowiącym miniaturowe gotyckie baptysterium. Znajduje się w nim dwustronne malowidło ołtarzowe Barthcia Bruyna, w zależności od pory roku oglądać można na nim sceny bożonarodzeniowe lub wielkanocne.

Pomiędzy katedrą a dworcem głównym, w wielopiętrowym budynku przy Ralhenau- strasse mieści się Niemieckie Muzeum Plakatu (Deutsches Plakat Museum: wt.-nd. 12.00-20.00: 2 DM), największa w kraju kolekcja plakatów, zgrupowanych w ekspozycjach tematycznych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>