Kalkar – dalszy opis

Zdumiewające jest, w jaki sposób zwykły kościół parafialny w niewielkim miasteczku zdoła! zebrać lak oszałamiające skarby. Średniowieczny Kalkar doszedł jednakże do znacznej zamożności dzięki produkcji tekstyliów, opartej na lokalnie uzyskiwanej wełnie. Wzbogaceni mieszkańcy, wdzięczni naturze za okazaną ich ziemiom hojność, założyli w 1451) roku szkołę rzeźbiarską (tworzywami artystycznym było drewno), która prosperowała znakomicie przez około sto lat. Jeden po drugim powstawały wielkie ołtarze, wszystkie zaś ilustrowały Życie Chrystusa i świętych, by oświecić i zbudować w wierze niepiśmiennych z reguły parafian. Pierwotnie kościół ozdabiało piętnaście dużych ołtarzy oraz niezliczone posągi i malowidła: kilka sprzedano w zeszłym stuleciu, lecz najważniejsze arcydzieła pozostają na miejscu.

Warto znaleźć trochę czasu, żeby spokojnie przestudiować niezliczone bogactwo szczegółów rzeźb. Wszystkie one odznaczają się nieprz.eciętnym poziomem technicznego kunszlu. Hcnrik Douverman, twórca Ołtarza Siedmiu Trosk Marii w apsydz.ie południowej, Podwójnego Kandelabra Madonny w środkowej części nawy i porywającej Śni Marii Magdaleny w nawie północnej, od dawna już uważany był za artystę o niezwykłej indywidualności, który raz jeszcze dowiódł zdumiewającej żywotności form póżnogotyckicli w XVI stuleciu. Niezaprzeczalny lalenl mniej znanych poprzedników rzeźbiarza rozpoznać można w takim dziele zbiorowego autorstwa, jak główny Oltaiz Męki Pańskiej, rozpoczęty przez założyciela szkoły, Mistrza Arnta, a dokończony przez Ludwiga Jupana. Ci artyści są również twórcami Oilatza św. Jerzego i Ołtarza kit czci Dziewicy Marii , u wejścia do prezbiterium. Do wielu retabulów dodano także malowidła tablicowe: szczególną urodą odznaczają się barwne sceny na Ołtarzu Męki Pańskiej Jana Jncsta. W charakterze ciekawostki dorzucić można, że tłem dla Wskrzeszenia Łazarza stał się rynek Kulkar.

Wieżę kościoła św. Mikołaja widać wyraźnie z. dworca kolejowego – to zaledwie kilka minut drogi: przyjeżdżając jednak do Kalkar autobusem, co jest bardz-iej prawdopodobne, wysiądziesz, od razu na rynku. Biuro informacji turystycznej, Marki 20 (pn.- pt. 9.00-12.00 i 14.00-17.00: »02X24/47546), dysponuje listą kilku prywatnych kwater. Działa także nieoficjalne schronisko młodzieżowo:, nader oryginalnie ulokowane w wiatraku, zaraz za muzeum, przy Hanselacr Strasse, lecz czynne jest jedynie okazjonalnie.

Przy rynku znajdują się dwa hotele: umieszczony w historycznym budynku, wysokiej klasy Nem (»02824/2252: ©), i Seydiitz (»002824/241 [: ). Pierwszy z nicli posiada jedną z najlepszych restauracji w mieście o wyjątkowo przystępnych cenach. Najwyższą lokatę zajmuje dużo droższa Ratskeller, położona dokładnie naprzeciwko. Na północ od Kalkar leży Wisseler Sec, jezioro z ośrodkiem sportów wodnych: obok mieści się kemping (»02824/6613).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>