Gastronomia i życie nocne w Kolonii

Kolonia, jak przystało na wielkie niemieckie miasto, szczyci się potężnym zapleczem gastronomicznym i bogatą ofertą lokalnych specjalności. Niezależnie od potencjalnych różnic, w menu każdego lokalu znajdzie się słynny Kölsch. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni istnieje ponad trzy tysiące restauracji, piwiarni, barów i kawiarni, od najnowocześniejszych po najbardziej tradycyjne. Poziom imprez kulturalnych jest bardzo wysoki i z pewnością zadowoli każdego miłośnika teatru bądź muzyki, zarówno poważnej, jak !jazzowej lub rockowej.

Najpopularniejszymi lokalami w mieście są Brauhäuser (w miejscowym dialekcie Weel- schaften) – piwiarnie należące do poszczególnych browarów, Pochodzą przeważnie z przełomu wieku, chociaż szczycą się znacznie starszym rodowodem. W niektórycli Kölsch warzy się wciąż jeszcze na miejscu. Mniejsze od swych monachijskich odpowiedników, mają podobnie przepastne wnętrza ze skromną dekoracją. Obsługę stanowią straszliwie spottfaieni Köhcs, którzy jak rok długi za punkt honoru poczytują sobie podtrzymywanie karnawałowej tradycji niewybrednych dowcipów, Brauhäuser są zawsze przepełnione, do czego przyczyniają się przybywający licznie do Kolonii biznesmeni i turyści. Warto jednak wstąpić do takiej piwiarni ze względu na bardzo tanie posiłki przyrządzane wedle przepisów miejscowej kuchni. Uważać trzeba przy tym, by nie dać się zwieść dialektowi – Halve Hahn nie jest, jak można by się spodziewać, połówką kurczaka, lecz żytnią bułeczką z serem, a Kölsche Kaviar to, niestety, tylko ciemny pudding z żytnim chlebem.

Chociaż klimat Kolonii, położonej daleko na północ, nie sprzyja uprawom winnej latorośli, znajdujące się wmieście winiarnie (Weinluiuser) wskazują na sąsiedztwo z reńskimi winnicami. W mieście nie brak leż tradycjnych kawiarenek i różnorodnych restauracji, prowadzących kuchnie narodowe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>