Freckenhorst i Warendorf

FRECKENHORST, położone 25 km na wschód, od Miinsteru posiada również cenną romańską kolegiatę (Stifiskirche). Achitektura świątyni nie tyle urzeka pięknem, co budzi podziw rozmiarami i okazałością gmachu. Głęboko zapada w pamięć masywna, surowa fasada kolegiaty z dwiema cylindrycznymi wieżami narożnymi, przyległymi do widkiej dzwonnicy. Doskonałą przeciwwagę tworzą dwie kwadratowe wieże wybudowane od wschodu. W krypcie znajduje się Xlll-wieczny grobowiec Gevy, upamiętniający założycielkę zakonu żeńskiego z IX w. Najważniejszym dziełem sztuki jest chrzcielnica z dalą konsekracji kościoła – 1129. Umieszczony w górnej części rejestr zdobią mistrzowskie rzeźby, przedstawiające sceny z Życia Chrystusa oraz ukazane poniżej fantastyczne zwierzęta. Na ścianach wokoło widnieją malowidła z rozebranego na części ołtarza z około I430r„ dzieła „miękkiego stylu” Mistrza z Warendorf.

Inne malowidła cyklu wiszą w Landesmuseum w Miinsterze, lecz centralna tablica – niezwykle barwna Kalwaria w obramowaniu czterech scen Męki Pańskiej – pozostaje na swym pierwotnym miejscu w kościolc św. Wawrzyńca (St. Laurentius) w WA- RENDORE, oddalonym o 3 km na północ od Kreckenhorsl. Jest to typowy westfalski kościół halowy, w którym można również oglądać piękne rzeźby, zwłaszcza trzy figury z portalu, przeniesione ze względów konserwatorskich do środka, oraz grupę Sśw. Piotr i Paweł z kanonikiem autorstwa Hinrika Brabendera, umieszczono w dalszej części północnej nawy. Na przyległym rynku wznosi się szereg starych budynków, wśród nich ratusz, którego górne piętra mieszczą obecnie muzeum (wt.-pt. 15.00-17.00, sb. 10.30 – 12.30, nd. I0.30-I2.30i 15.00-17.00: wstęp wolny).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>