Emmerich

EMMERICH uległo dużym zniszczeniom podczas wojny, lecz zostało pieczołowicie odbudowane – centrum wygląda dziś jak spod igły. Przewaga zabudowań z cegły upodabnia Emmerich do miast holenderskich bardziej niż jakiekolwiek inne w Dolnej Nadrenii. Dwieście tysięcy statków korzysta rocznie z portu: znaczenie handlu rzecznego dla życia lokalnej społeczności ukazują wystawy w Muzeum Renu (Rheinnuiseum: pn.-śr. 10.00-12.00 i 14.00-16.00, czw. 10.00-12.00 i 14.00-18.00, pt. i nd. 10.00-12.00: bez- ph). Tam również mieści się biuro informacji turystycznej (te same godziny otwarcia: «02828/2470).

W pobliżu rzeki znajduje się dawny klasztor św. Marcina (St. Martini), wyglądający na pierwszy rzut oka jak gotycki kościół halowy z cegły, typowy dla tego regionu. W rzeczywistości stanowi on niezwykle osobliwą strukturę, utworzoną przez dwa całkowicie odmienne i fragmentarycznie zachowane budynki. Nowsza część zbudowana została pod kątem prostym do romańskich pozostałości, z których w nienaruszonym stanie dochowała się czysta stylowo krypta. Ulokowany w masywnym pomieszczeniu Skarbiec (Schatzkammer: nie ma ustalonych godzin otwarcia, jeśli jest zamknięty o otwarcie trzeba poprosić na plebanii za kościołem: I DM) godzien byłby rangi katedralnej. Najcenniejszym eksponatem jest bez wątpienia Arka św. WitUbrarda, starannie wyrzeźbiony relikwiarz skrzynkowy z XI w., nieco przerobiony cztery wieki później. Wiele tu innych cudownych przedmiotów, szczególną uwagę zwrócić warto na rzeźby X V-wiecznych stalli kościoła: spróbuj odszukać scenę wyobrażającą zajadłą walkę dwóch psów o kość.

Najtańszy hotel w Emmerich to Zur Grenze, Heerenberger Str. 298 («02828/2367: ©): w paru innych hotelach na przedmieściu Elten ceny kształtują się podobnie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>