Düsseldorf

DÜSSELDORF to najbogatsze miasto kraju, pod wieloma względami wzorcowy przykład nowych Niemiec: racjonalnie zorganizowane, sprawnie funkcjonujące, pewne siebie miasto dobrobytu. Z lekka humorystycznie brzmi nazwa wielkiej aglomeracji – tłumacząc dosłownie oznacza „wioskę nad rzeką Diissel”. Owa „wioska” nad brzegiem Renu liczy 600 tysięcy mieszkańców, a ponad rzeką przerzuconych jest aż sześć mostów. Po wojnie miasto w szybkim tempie przekształciło się w kosmopolityczny ośrodek. Dusseldorf nigdy nie posiadał przemysłu na tak wysokim poziomie, jak sąsiednie Zagłębie Ruhry, przypadła mu za to rola finansowej i administracyjnej stolicy regionu. Nic dziwnego, że w jego krajobrazie przeważają drapacze chmur- siedziby i biura niezliczonych międzynarodowych potentatów.

Düsseldorf budzi z pewnością mieszane uczucia – to miasto luksusu i pieniędzy: bardziej eleganckich sklepównie można znaleźć pomiędzy Paryżem a Berlinem. Düsseldorf stara się także dyktować modę w Niemczech: ostentacyjnie kosztowne stroje tłumaczą pozycję obnoszącej je osoby w społecznej hierarchii. Nawet krótka wizyta w mieście będzie kosztowała sporo, za to życie nocne jest atrakcyjne jak nigdzie.

DH orzec główny położony jest w południowo-wschodniej części centrum: stąd rozchodzą się ulice handlowe. Co dwadzieścia minut na lotnisko kursuje kolejka miejska S-Bahn (kierunek północny). Trzeba wziąć pod uwagę, że w Dusseldorfie, inaczej niż w miastach sąsiednich, większość atrakcji skupiona jest blisko siebie, nie opłaca się zatem kupować biletu całodobowego za 8.50 DM na komunikację miejską, chyba że ktoś chciałby zwiedzić przedmieścia. Biuroinformacji turystycznej (pn.-pt. 8.30-18.00: sb. 9.00-12.30: «172020) mieści .się przy Konrad-Adenauer-Platz, naprzeciwko dworca głównego. Można dostać tam darmowe plany miasta i miesięczny program wydarzeń kulturalnych.

Przed rezerwacją pokoi hotelowych w specjalnym punkcie na dworcu głównym lepiej dokładnie sprawdzić wszystkie możliwości, ponieważ hotele i pensjonaty żyją z licznie przybywających tu biznesmenów, ceny zatem ustalone są dużo powyżej średniej krajowej, nawet na przedmieściach. Tanie są wyłącznie noelegi w okolicy dworca głównego. W takiej sytuacji nic od rzeczy będzie wspomnieć, że schronisko młodzieżowe, obok sypialni zbiorowych, dysponuje również pokojami jednoosobowymi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>