Duisburg

Zachodnią granicę Zagłębia Ruhry stanowi DUISBURG, oddzielony od Dusseldorfu zaledwie kilkoma kilometrami otwartej przestrzeni. Aż do początku XIX w. byt on małym, otoczonym murami miasteczkiem z około pięcioma tysiącami mieszkańców. Niewiele zmieniło się wówczas w Duisburgu od chwili, kiedy pracował tu w XVI w. wybitny geograf Gerhard Mercator. Dzięki rewolucji przemysłowej rosło wydobycie węgla, produkcja żelaza i stali, przede wszystkim zaś rozwijało się miasto, które stało sie portem przeładunkowym z racji kluczowego położenia u ujścia rzeki Rulir do Renu. Jeszcze dziś jest to największy na święcie port śródlądowy. W ostatnich lalach na fali ekonomii postindustrialnej zamknięto sześć z siedmiu kopalń i dokonano znacznej modernizacji produkcji stali. Śródmieściu nadano bardzo schludny wygląd, przekształcając większą jego część w deptak otoczony pasem zieleni.

Nie da się ukryć, że miasto ma nadzwyczaj niewiele do zaproponowania przeciętnemu turyście. Średniowieczny Duisburg zniknął prawic bez śladu-kościół Zbawiciela (Salvatorkirche), średniej klasy świątynia gotycka, gdzie znajduje się grób Mercatora, jest jedyną pamiątką z dawnych czasów. Miasto nie kusi, by pozostać w nim dłużej, a port rzeczny i znajdujące się tu muzea zaciekawią cię pod warunkiem, że odpowiadają twoimi zainteresowaniom.

Jedną z oryginalniejszych atrakcji Duisburga jest przejażdżka po porcie: rejsy odbywają się od kwietnia do października, wycieczka trwa kilka godzin i kosztuje 12 DM. Trzeba jednakże pamiętać, że nie należy się tu spodziewać widoków równych pejzażom znad górnego Remi. Dolny Ren przepływa pośród hałd węglowych, stert złomu i posępnych krajobrazów zdominowanych przez magazyny portowe i dymiące kominy -jak gdyby żywcem przeniesionych z płócien Lowry’ego. Statki odbijają z dwóch głównych przystani: Schwanentor w pobliżu kościoła Zbawiciela w centrum miasta (trasy rejsów są skracane ze względu na trwające obecnie prace związane z przebudową), oraz Schifferbörse pośrodku basenów portowych w Ruhrort (codz. o 13.25 i 15.25, dodatkowo o I 1.25 w nd.: niektóre z nich mogą być odwołane od września). Rezerwacji należy dokonać w biurze przy Mühleimer Sir. 72-74 («0203/3950). Przy okazji można obejrzeć w byłym ratuszu w Rulirorl Muzeum Niemieckiej Żeglugi Śródlądowej (Museum der Deutschen Binnenschiffahrt: wt. i pt.-nd. 10.00-17.00: śr. i czw.t 10.00-16.00: DM). Posiada ono dużą kolekcję modeli statków, choć najbardziej interesującym eksponatem jest wykopane z ziemi średniowieczne czółno o nieustalonym miejscu pochodzenia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>