Bonn

Nazwa BONN nierozerwalnie związana jest z RepublikąFederatnąNiemiec, gdyż to właśnie miasto było stolicą państwa od chwili jego utworzenia w 1949 r., aż do ponownego zjednoczenia Niemiec w 1990r. Chociaż nadal pełni funkcję siedziby rządu, sytuacja ta ulegnie zmianie przed końcem bieżącej dekady. Najprawdopodobniej, wraz z utratą ważnej państwowej roli, Bonn na powrót stanie się jedynie prowincjonalnym ośrodkiem. Nielubtane nigdy jako miasto stołeczne, nadal w niczym nie przypomina europejskiej stolicy, Najzwyczyjniej w świecie pozostało „małym miasteczkiem w Niemczech”, by zacytować tytuł znanej powieści szpiegowskiej Johna le Carré, bądź też – w mniemaniu większości mieszkańców niemieckich metropolii – „federalną wioską”. Niezależnie od najnowszych dziejów, Bonn zachowuje nadal miano interesującego miasta o bogatej przeszłości, znanego przede wszystkim jako miejsce urodzenia Ludwiga van Beethovena.

Główny dworzec kniejowy leży dokładnie w samym środku Bonn: tereny dworcowe wychodzą wprost na centrum miasta, przeznaczone wyłącznie dla ruchu pieszego. Po prawej stronie znajduje się dworzec autobusowy: tutejsza sieć komunikacji autobusowej i tramwajowej (w centrum tramwaje funkcjonują jako kolejka podziemna U-Bahn) łączy się z systemem komunikacyjnym Kolonii. Atrakcyjne punkty w mieście są dość porozrzucane, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w bilety w bloczku (4 sztuki) tub bilet 24-gotlzinny, ważny w całym Bonn, który kosztuje 9.50 DM, zaś łącznie z opłatą za wstęp tło głównych muzeów- 12 DM. Można także nabyć bilet trzydniowy za 19 DM. Bonn posiada wspólny port lotniczy z Kolonią: dojazd autobusami kursującymi co pól godziny. Biuro turystyczne (1V-X pn.-sb. 8.00-21.00: nd. i święta 9.30-12.30: X1-ÎII pn.sb. 8.00-19.00, nd. i święta 9.30-12.30, »773466) mieści się przy Miinsterstr. 20, u wejścia na obszar dzielnicy handlowej.

W centrum miasta znajduje się kilka dobrych, niedrogich miejsc, gdzie wygodnie można przenocować, przeważają jednak ekskluzywne hotele żądające horrendalnych sum za nocleg. Najlepiej zatrzymać stę w Bad Godesberg tub w jednym ze schronisk młodzieżowych, ? których każde należy do najbardziej luksusowych w Niemczech. Kem- pingczynnyjesl przez cały rok i znajduje się w Mehłcm. Im Frankenkelter49 (»344949), miejscowości nad brzegami Renu na południe od Bad Godesberg.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>