Bonn – dalszy opis

Dzisiejsze Bonn to aglomeracja, składająca się zwidu osad i osiedli na obu brzegach Renu. Duże odległości pomiędzy miejscami, które warto zobaczyć, sprawiają, iż miasta nie sposób zwiedzić w pośpiechu.

Niewielką starówkę, główne centrum handlowe całkowicie wyłączone z ruchu, tworzą przede wszystkim dwa duże place. Plac od strony wschodniej nosi nazwę Münster, która pochodzi od olbrzymiej romańskiej kolegiaty (Münster). Jej centralna ośmioboczna wieża ze strzelistą iglicą jest z pewnością najbardziej imponującym dziełem architektury w mieście. Idealnie wyważone proporcje budowli podkreślają urodę i przestronnośe wnętrza. Pod prezbiterium mieści się piękna krypta. Z południowej strony do kościoła przylega duży, surowy w wyrazie krużganek. Natomiast różowy rokokowy ratusz ożywia drugi z placów, Markt, na którym do dzisiaj w dni powszednie odbywa się targ.

Niedaleko stąd, na północ, przy Bonngasse 20 znajduje się Dom Beethovens (Beethoven-Haus: pn.-sb, 10.00-16.00/17.00, nd. 10.00-13.00: 5 DM), jeden znielicznych budynków w centrum, które uniknęły zniszczenia podczas wojny. W połączeniu z okazalszą, sąsiednią kamienicą mieści on dzisiaj bezpretensjonalne i mądrze zorganizowane muzeum poświęcone pamięci Beetbovena. Słynny muzyk terminował na dworze eiektorskim w rodzinnym mieście, po czym dla dopełnienia rozwoju artystycznego, w wieku 22 lat, wyjechał do Wiednia. Chociaż kompozytor nigdy już nie wrócił do Bonn, miasto skrzętnie gromadziło wszelkie pamiątki z nim związane, aż dorobiło się najlepszej kolekcji poświęconej Beethovenowi. Zawiera ona wiele portretów z różnych okresów życia geniusza, które sprawiają jednak nader przykre wrażenie, jako że artystę dręczyły rozliczne choroby, a przy tym – jak się zdaje – pozował niechętnie. Obok widnieją rękopisy i korespondencja kompozytora. Muzeum posiada także trzy instrumenty należące niegdyś do Beethovena-zniszczoną już dzisiaj konsolę organów, na których grał w młodości, ostatni fortepian artysty oraz altówkę. Najbardziej wstrząsającym eksponatem są trąbki słuchowe, sporządzone specjalnie przez przyjaciela Beethovena, by pomóc mu w walce z postępującą głuchotą.

Do górujących nad miastem gmachów należy także niezwykłej długości, barokowy zamek, pozostający w posiadaniu uniwersytetu. Niegdyś stanowił siedzibą arcybiskupów elektrorów Kolonii. Z południowej strony przylega do zamku park Hofgarten. Na przeciwległym jego krańcu, w klasycystycznym pawilonie projektu Schinkla mieści się Akademickie Muzeum Sztuki (Akademisches Kunstmuseum: pn.-śr., pt. i nd. 10.0013.00: czw. I0.00-I3.00 i Ić.OO-iS.OO: l DM). Dysponuje ono oryginalną i nieco przerażającą w całościowym wyrazie kolekcją odlewów słynnych rzeźb starożytnych, wykonanych specjalnie dla studentów wydziału sztuki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>