Bielefeld – dalszy opis

Na pobliskiej Artur-Ladebcck-Strasse znajduje się gmach Kunsthalle z czerwonego piaskowca (wt., śr., pt. i nd. 11.00-18.00, czw. 11.00-21.00, sb. 10.00-18.00: 3 DM, pl. bezpł.). Wzniesiony w latach sześćdziesiątych naszego stulecia budynek stanowić miał współczensy wkład do bogatej spuścizny architektonicznej miasta: zaprojektował go Philip Johnson, Amerykanin, gorący orędownik Mięsa van der Rohe, jednego z czołowych propagatorów stylu międzynarodowego w architekturze. Wtopienie budowli z „Nowego Świata” pomiędzy starą zabudowę przyjęto nader krytycznie, lecz władze miasta przeświadczone są, iż czas potwierdzi słuszność ich decyzji. Warto obejrzeć zbiory Kunsthalle, o ile się właśnie przebywa w Bielefeld, ale nie jest to powód do specjalnych odwiedzin. Reprezentowana jest tutaj większość ekspresjonistów takich jak Beckmann, Kirchner, Nolde i Macke: są też rzeźby Rodina, Barlacha, Archipenki, Caro i Moore’a (niektóre w salach wystawowych, niektóre w ogrodzie) oraz europejskie i amerykańskie malarstwo abstrakcyjne.

Pozostałą część starego miasta można obejrzeć podczas krótkiego spaceru. Idąc od Kunsthalle należy skręcić w Obernstrasse przy końcu Artur-Ladebeck-Strasse. W rynku stoją patrycjuszowskie domy postawione niegdyś przez najbogatszych handlarzy płótnem. Najstarszym z budynków jest późnogotycki Criiwellhaus z 1530 r., reszta pochodzi z następnego stulecia, a zbudowane zostały w radosnym stylu renesansu wezerskie- go. Za rogiem, przy ulicy Postgang, znajduje się gotycki Staromiejski Kościół św. Mikołaja (Altstädter Nicolaikirche) z przepięknym, XVl-wiecznym ołtarzem z Antwerpii, zawierającym około 250 figur w rzeźbionych wyobrażeniach Męki Pańskiej. Za kościołem postawiono pomnik tkacza (Leineweber-Denkma!) z tradycyjnymi atrybutami – długą fajką i laską.

Dworzec główny leży na północ od centrum: na wprost mieści się biuro informacji turystycznej (pn.-pt. 9.00-17.30, sb. 9.00-13.00: «0521/178844), posiadające także filię w Nowym Ratuszu przy Niederwall 23, na wschodnim obrzeżu centrum (czynne w tych samych godzinach: «0521/178899). Biuro Mitfahrzentrale znajduje się przy Siegfriedstr. 46 («0521/130088).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>