Bergisches Land

Pokryte bujną zielenią tereny na prawym brzegu Renu, rozciągające się na wschód i na północ od Kolonii, noszą nazwę Bergisches Land: niegdyś obszar len tworzył Wielkie Księstwo Bergu. Sielski krajobraz, który zachował się częściowo w granicach rezerwatu przyrody, zmieniał się stopniowo w XIX w. wraz z powstawaniem szeregu posępnych, szarych miasteczek. Otwierane w nich manufaktury stały się zalążkiem przemysłowej potęgi Niemiec.

Zaledwie kilka kilometrów na północ, w lasach doliny rzeki Dhiin, leży samotne miasteczko ALTENBERG. Posiada ono jedyny ważniejszy zabytek w tym regionie – tzw. Bergischer Dom. Wbrew temu, co sugeruje nazwa obiektu (niem. Dom – katedra), nie jest to katedra, lecz klasztor cysterski. Reguła z.akonu nakazywała wybierać na mnisie siedziby takie właśnie odosobnione miejsca. W 1133 r. hrabia Bergu przeniósł stąd swój dwór, a rodzinnąiezydericję przekazał w darze zakonowi. Mnisi dla wzniesienia swego pierwszego kościoła jako budulca użyli kamienia. Dzisiaj budowlajest interesująca głównie dlatego, że będąc rówieśniczką kolońskiej katedry i dorównując jej prawie wielkością została ukończona o wiele szybciej – w ponad sto lal od momentu rozpoczęcia budowy w 1255 roku. Jak lego wymaga reguła, świątynia nic posiada ani wieży, ani bogatych zdobień. W niczym nie umniejsza to malowniczości klasztoru wtopionego w okoliczny pejzaż. Najładniejsza panorama cysterskiej siedziby roztacza się z pobliskiego wzgórza od wschodu, skąd w całej okazałości widać chór z wieńcem kapliczek.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>