Benrath i Neandertal

Na czele proponowanej listy znajduje sie BENRATH, na południc od Dusseldorfu (najlepszy dojazd kolejką S-Bahn). Założycielem tutejszego parku i letniej rezydencji w połowie XVII! w. by) elektor Karl Theodor (zob. Niemcy. Część południowa). Niezwykła harmonijność całego kompleksu pałacowego wynika z pewnością z faktu, iż twórca projektu, francuski architekt Nicholas de Pigagc, był jednocześnie ogrodnikiem. Centralny budynek w stylu oscylującym pomiędzy rokoko i klasycyzmem jest szczególnym przykładem iluzjonistycznej techniki trompe 1 ‚oieii – mimo iż na pozór wydaje się nieduży, w rzeczywistości zawiera w sobie osiemdziesiąt pokoi. Podczas zwiedzania z przewodnikiem (wt.-nd. 10.00- I4.00/I(i.00: co pól godziny: 2 DM) można obejrzeć pełne przepychu pokoje przyjęć i pokoje ogrodowe na parterze, a także prywatne apartamenty na górze. Przechadzka po kunsztownie zaprojektowanych ogrodach pozwala też zwiedzić budynek pozostały po dawnym pałacu.

Najwolniejszy pociąg w Niemczech to zapewne ciuchcia jadąca wzdłuż rzeki Dtissel do Mettmann z przystankiem w NEANDERTAL. Dolina zawdzięcza imię XVII-wieczne- mu protestanckiemu poecie o nazwisku Joachim Neander, lubiącemu rozmyślać w malowniczym zaciszu tego zakątka. Za jego życia dolina stanowiła trudno dostępny wąwóz, lecz w późniejszych czasach krajobraz uległ daleko idącym przeobrażeniom z racji prowadzonej intensywnie eksploatacji wapienia. Właśnie prace wydobywcze doprowadziły do sensacyjnego odkrycia i trwalej sławy Ncandertalu. W 1856 r. robotnicy wykopali na dnie jaskini szczątki kostne, zidentyfikowane potem jako należące do istoty ludzkiej wcześniejszej niż homo sapiens. Budowa czaszki wykazywała jeszcze cechy wspólne z czaszką małpy. Od tamtej pory pojęcie „człowiek neandertalski” używane jest na określenie stadium w prehistorycznym rozwoju ludzkości, które poprzedziło istotę rozumną. Plemiona ludzi neandertalskich zniknęły podczas ostatniej epoki lodowcowej. Niewielkie Muzeum Ncandertalu (wt.-sb. 10.00-17.00, nd. 11.00-18.00: 2 DM) ukazuje warunki życia pierwotnych myśliwych: eksponowane są także prehistoryczne kości (pierwsze znalezisko znajduje się obecnie w Bonn) i hipotetyczne rekonstrukcje wyglądu praprzodków. Jest także model Neandertalczyka przyodzianego w strój mieszczucha z lat osiemdziesiątych naszego wieku. W dolinie znajduje się dziś rezerwat zwierząt, które nie zmieniły się wiele od czasów prehistorycznych (np. bizony), ale środowisko naturalne zostało nieodwracalnie zniszczone, a rzeka Dtissel – w samym mieście kojarząca się raczej z rowem melioracyjnym-jest tu jeszcze niewiele większa od strumienia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>