Barmen

Muzeum Wczesnego Przemysłu (Muscum fur Fruhindustrialisierung: wt.-nd. 10.00 – 13.00 i 15.00-17.00: bezpł.) w Barmen przy Engelsstrasse nie jest zbyt zajmujące. Naprzeciwko muzeum stoi Dom Engelsa (Engels-Haus: te same godziny otwarcia: wstęp wolny), elegancka kamienica z końca XVIII w., która swego czasu należała do rodziny fabrykanta tekstylnego. Dzisiaj pełni rolę muzeum „czarnej owcy” tej rodziny – Fryderyka Engelsa, który urodzi! się w pobliskim, dziś już nieistniejącym domu. W młodości wystano Fryderyka do pracy w jednej z fabryk firmy Ermen Engels w Manchesterze, gdzie zetknął się z problemami proletariatu. Po powrocie do Barmen w 1845 r. napisał słynny traktat „O położeniu klasy robotniczej w Anglii” i podjął współpracę z Karolem Marksem. Jednocześnie pracował znowu w Manchesterze, by zebrać fundusze potrzebne na opublikowanie ich wspólnych dziel. Mimo, że udział Engelsa w tworzeniu nowej ideologii był o wiele mniejszy niż wkład jego towarzysza, przyczyni! się on jednak poważnie do naświetlenia takich problemów, jak świadomość narodowa, teorie rozwoju społecznego, zagadnienia wojskowości i kwestie ekonomiczne. Dotyczy to także tekstów, których Marks jest jedynym oficjalnym autorem, nie wyłączając Kapitału.

Barmen wyraźnie jest dumne z reputacji miasta „anarchistów”. W 1934 r. gościło również uczestników synodu Bekennende Kirehe – protestanckich antagonistów Hitlera. Podczas obrad organizacja proklamowała niezależność wobec państwa, ogłaszając się zarazem jedynym prawdziwym spadkobiercą tradycji luterańskiej w przeciwieństwie do fałszywego Kościoła Rzeszy, do którego pod przymusem przystąpiła większość kapłanów. Przywódca buntowników, pastor Martin Niemóller, trafił później do obozu koncentracyjnego, szczęśliwie jednak przeżył. Po wojnie kontynuował działalność pacyfistyczną, ciesząc się opinią jednego z najskuteczniejszych przeciwników nazizmu, duchownego o międzynarodowym wpływie.

Biuro informac ji turystycznej w Wuppertalu (pn,-pi. 9.00-1 S.00: sb. 9.00-13.00:«0202/ 5632270) ulokowane jest dokładnie naprzeciwko dworca Elberfeld, obok końcowego przystanku autobusowego. Biuro Mitfahrzen trale mieści sit: przy Luisenstr. 46 («0202/ 450316).

Tutejsze hotele dysponują wieloma miejscami noclegowymi, jednak ceny są dość wysokie. W centrum można skorzystać z usług Asior, Schlossbleiche4-6 («0202/45051: ) oraz Zur Post, Poststr. 4 («0202/450131: ). Najtańszy hotel to CVJM-Gästehatts, na wzniesieniu Bundeshöhe w południowej części miasta («0202/574226: ©), Najlepiej zatrzymać się w niewielkiej Vitia Chris ima, położonej w malowniczym parku przy Richard-Strauss-Allee i 8 («0202/621736: ). Noclegi oferuje również schronisko młodzieżowe, Obere Lichtenplatzer Sirasse 70 («0202/552372: kilka minut drogi na południe od dworca w Barmcn.

Sporo tanich lokali gastronomicznych czynnych jest na terenie całego miasta, przede wszystkim w obrębie deptaku w centrum Elberfeld. Spróbować warto miejscowego piwa Wicküier. W Schauspielhaus przy Bundesallee 260 («0202/5634444), nieopodal biura informacji turystycznej, wystawiane są dramaty i opery, lecz scena zawdzięcza rozgłos przede wszystkim Tanziheater prowadzonemu przez Pinę Bausch, czołowemu zespołowi tańca nowoczesnego w Niemczech, znanemu na całym świecie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>