Bad Münstereifel i okolice

Na wschodnim krańcu regionu Eifcl, wgłębi doliny rzeki Erft, jako końcowa stacja szlaku kolejowego, leży BAD MÜNSTEREIFEL, Najłatwiej dotrzeć tutaj pociągiem z Bonn, Mimo że malowniczością położenia ustępuje podobnie usytuowanemu Monschau, śmiało konkurować z nim może pod względem posiadanych zabytków. Do najbardziej imponujących należą XIII- i XlV-wieczne obronne mury miejskie, które przetrwały w nienaruszonym stanie, stanowiąc dziś wspaniały przykład średniowiecznych fortyfikacji w Niemczech. Na wprost dworca wznosi się groźna brama północna, Werther Tor, jej odpowiedniczka po stronie południowej to Orchheimer Tor. Na wschodzie i zachodzie umocnienia zbudowano na wzgórzach, które są dodatkową ochroną położonego nad brzegami rzeki, a właściwie nad brzegami potoku Erft, miasta. We wschodniej części Bad Münstereifel widnieją ruiny warownego zamku oraz Brama św. Jana (Johannistor). Zachodnia fasada twierdzy wyznacza dzisiaj granicę Parku Zdrojowego z obiektami uzdrowiskowymi. Od południa park zamyka Heisterbach Tor. Piękna trasa spacerowa wiedzie wzdłuż wałów obronnych, skąd podziwiać można urzekające miasteczko i otaczające je pasma Ahregebirge. Dla zyskania odmiennnej perspektywy, nie zaszkodzi z kolei przejść się ścieżką u podnóża murów.

Münstereifel (dosłownie „kościół klasztorny w Eifel”) nazwę swą, jak i początki istnienia, zawdzięcza klasztorowi benedyktynów, założonemu w 830 r. Szybko stal się on popularnym celem pielgrzymek dzięki przechowywanym tu relikwiom rzymskich męczenników, świętych Chryzostoma i Darii. Miejscowy kościół, Stiftskirche, pod wezwaniem tych właśnie świętych (groby ich mieszczą się w krypcie pod kościołem) jest wyniosłą, Xll-wieczną budowlą o surowych liniach, wznoszącą się nad dolną dzielnicą Münstereifel. Po przeciwległej stronie Kirchpłatz stoi jaskrawo czerwony ratusz, arcydzieło gotyckiej architektury świeckiej. Powstał w połowie XIV w. jako dom cechowy, dwa wieki później powiększono go dwukrotnie. Na tyłach kościoła, przy Langenhecke, czynne jest Muzeum Regionalne (Heimatmuseum: 1V-X wl.-nd. 9,00-12.00, śr. także 14,00-16.00: XI-III tylko sb. 10.00-12.00 i nd. 10.00 12.00 i 14.00-16.00: 1 DM). Budynek zajmowany przez muzeum przeznaczony był niegdyś dla służby klasztornej i prawdę powiedziawszy, jest znacznie bardziej interesujący niż eksponaty wewnątrz zgromadzone. Pochodzi z tego samego okresu co kościół i najprawdopodobniej jest najstarszym zachowanym domem w Niemczech.

Oprócz zabytków Münstereifel posiada także niepowatrzalny krajobraz miejski. Każda niemal uliczka w obrębie murów zasługuje na przechadzkę. Do najpiękniejszych domów z muru pruskiego zalicza się bez wątpienia Haus Windeck przy Orchheimerstras- se, pochodzący z połowy XVII w,: na pierwszym piętrze isnieje obecnie kawiarnia. Godny uwagi jest również XVll-wicczny kościół jezuitów (Jesuitenkirche) w rynku: podobnie jak inne świątynie jezuickie w Niemczech wzniesiony został w stylu gotyckim, który w czasach budowy kościoła od dawna już należał do przeszłości.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>