Atrakcje w Kolonii

By obejrzeć główne atrakcje Kolonii, nie trzeba odbywać wyczerpujących wędrówek: Katedra oraz najważniejsze muzea są blisko siebie, tradycyjne piwiarnie są również niedaleko. Większość przyjezdnych poprzestaje na tym, jednakże byłoby stratą nie zobaczyć średniowiecznego starego miasta, które niegdyś rozłożone było na ogromnej powierzchni. Spośród ocalałych budynków wyróżnia się dwanaście romańskich kościołów, niezwykle rzadko spotykane skupisko. Nie należy się bynajmniej spodziewać, że dwa dni wystarczą, by gruntownie zapoznać się z urokami Kolonii, potrzeba na to znacznie dłuższego czasu. Najlepszym punktem wyjściowym dla wędrówki po mieście jest prawobrzeżna dzielnica Deutz: warto przynajmniej uczynić nieznaczny wypad w jej stronę wstępując na któryś z dwóch mostów, Hohenzollernbriicke lub Deulzer Brücke. Roztacza się z nich charakterystyczna panorama Kolonii – wysokie mieszczańskie kamienice nad brzegami Renu (które w obrębie miasta spina aż osiem mostów) wraz z przysadzistą romańską wieżą kościoła Gross Sl. Martin, która tworzy doskonalą przeciwwagę illa strzelających w niebo, ażurowych wież Katedry.

Katedra bvl to jeden z najpiękniejszych kościołów, jakie kiedykolwiek widziałem lub zdołałbym sobie wyobrazić. Jeśli można byłoby przedstawić sobie ducha religijności wcielonego w materialny kształt, byłaby to bez wątpienia taka budowla „,

Powyższy pełen zachwytu hołd Lewisa Carrolla jest typową pochwałą wśrótl wielu podobnych, z jakimi często spotykała i spotyka się wciąż kolońska Katedra. Jeden z największych gmachów, jaki kiedykolwiek wzniesiono, dominuje niepodzielnie nad miastem. Wielkość katedry symbolizuje jej znaczenie – arcybiskup Kolonii należał do siódemki elektorów Świętego Cesarstwa Rzymskiego, sama natomiast świątynia, jako „królowa i matka wszystkich kościołów’ niemieckich”, pozostaje siedzibą prymasa Niemiec.

Paradoksalnie zanieczyszczenie powietrza posłużyło urodzie katedry, przyczyniło się bowiem do zatarcia różnic pomiędzy średniowieczną a dziewiętnastowieczną częścią budowli. Wszelkie powzięte z góry wątpliwości co do rzeczywistej wspaniałości tego dzieła sztuki architektonicznej znikają w momencie znalezienia się na placu przed Katedrą, w chwili, gdy po raz pierwszy dane jest przybyszowi ujrzeć – przytłaczającą potęgą i ogromem – fasadę kolonskiej świątyni. Pierwotnie 157-mctrowcj wysokości wieże stanowiły najwyższe konstrukcje architektoniczne na świecie, wkrótce jednak przyćmiła je wieża Eiffla, dzisiaj nie są już nawet najwyższe w Kolonii. Niezależnie od tego potrzeba sporo wysiłku, by wspiąć się na podstawę hełmu południowej wieży i obejrzeć malowniczą panoramę miasta nad Renem (codz. 9.00-16.00/1 7.1)0/1 X.01) w zależności od pory roku: 3 DM).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>