Arnsberg i okolice

ARNSBERG uchodzi za tradycyjną stolicę całego regionu Sauerland i stanowi jego centrum administracyjne. Miasto powstało na skrawku ziemi w zakolu rzeki Ruhr, na wznoszących się tarasach. Na północy widoczne są ruiny zamku Schlosshcrg, pod koniec maja lub na początku czerwca odbywa się tam dwudniowy festyn. Nad południową częścią starego miasta góruje Propsteikirche, gotycki kościół z bogatym barokowym wnętrzem, obok stoi przeładowana ozdobami brama Hirschberger, rzadki przykład połnocnoniemieckiego rokoka. Wiele domów w Arnsberg zbudowanych jest z pruskiego muru. W renesansowym gmachu Landberger Hnf przy Alter Marki 26 mieści się Muzeum Sauerlandu (pn.-sb. 9.30-17.00, nd. 9.30-13.00: bezpł.).

O dogodne możliwości noclegu warto pytać w biurze informacji turystycznej, Neu- niarkt 6 («02931 /4055). Godny polecenia jest hotel Zum Landsberger Hof, Alter Markt 18 (»02931/3318: ©), a także Menge, Ruhrstr. 60 (»02931/52520: ©): oba z pierwszorzędnymi restauracjami. Wę wschodniej części miasta mieści się schronisko młodzieżowe, Rumbccker Höher 1 (»02931/10627: (2)), niedaleko Lasu Arns- berskiego.

W odległości 10 km na południe rozpościera się kolejne sztuczne jezioro, Sorpesee. Także i ono jesl ośrodkiem sportów wodnych i wędkarstwa: z Langscheid na północnym brzegu można odbyć przejażdżkę statkiem w okresie od maja do września. Czynnych jest wiele kempingów, a schronisko młodzieżowe (»02935/1775: ) na zacho dnim brzegu mieści się w pobliżu Balve w Märkisches Sauerland. Po stronie wschodniej i południowej jeziora rozciąga się większa część wspomnianego wcześniej rezerwatu Homert: oprócz licznych tras spacerowych jest to wymarzony teren, by obserwować ptasie obyczaje (około 450 gatunków).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>