Altenahr

Kolejnym przystankiem jest ALTENAHR, miasto do którego idealnie pasuje epitet: malownicze. Liczba mieszkańców zdaje się wzrastać dziesięciokrotnie latem, lecz poza. sezonem można tu bez trudu zatrzymać się na parę dni i w spokoju zwiedzić przepiękną okolicę.

Dolina zwężona jest w tym miejscu tak bardzo, że tworzy niemal wąwóz, samo natomiast Altenahr wcisnęło się w ostre zakole rzekt. Gdy przejść się brzegiem Ahru na wschód od miasta, widać urwiste ściany skalne po północnej stronie, strome zaś, zalesione stoki południowego brzegu prowadzą na skaliste, niedostępne szczyty pasma Yor- eifel. Nocą panuje tu niesamowita atmosfera.

W mieście znajduje się wiele zaskakująco dobrze wyglądających domów z pruskiego muru, obok zaś mnóstwo sklepów z pamiątkami i hoteli. By w pełni ocenić uroki Altenahr, trzeba się wspiąć do ruin zamku Are, skąd doskonale widać całą tę krainę. Twierdzę Are wybudowano około 1110 r., a obecne szczątki warowni nadal wyglądają bardzo romantyczne. Jak większość zamków w tej części Niemiec, i ten zniszczony został przez Francuzów w 1690 r. po dziewięciomiesięcznym oblężeniu. Pozostały jedynie ruiny. Miasto było niegdyś otoczone walem obronnym, dzisiaj widać tylko fragmenty murów i wież. Romański kościół parafialny (Pfarrkirche) zachował czyste, proste linie mimo pani gotyckich dodatków.

Jako uzupełnienie Rotweinwanderweg, wytyczono 15 oznakowanych szlaków spacerowych. Kilka tras wiedzie z dworca kolejowego na wzgórza i do pobliskiego miasteczka Altenburg. Należy zwrócić uwagę naTeufcIsloch (Diabelską Janię), znany miejscowy punkt orientacyjny i widokowy zarazem – olbrzymi otwór w skale wyżłobiony przez żywioły. Spod Teufelsloch rozpościera się widok na rezerwat przyrody Langtig- tal oraz Breite Ley – stromą skałę wulkaniczną tuż za miastem. Można skorzystać z wyciągu krzesełkowego, który biegnie od wylotu Seilbahnstrasse na szczyt 330-me- trowej wysokości wzgórza Ditschardliohe z kawiarnią i piękną panoramą.

Biuro informacji turystycznej (pn.-pt. 10.00-12.00 i !5.00-17,00, sb. 10.00-12.00: »02643/8848) mieści się w budynku dworca kolejowego. Najwięcej hoteli (-) ulokowało się przy Bruckenstrasse, po bliższe dane najlepiej udać się do biura informacji turystycznej. Schronisko młodzieżowedzieli od miasta półgodziny drogi wiodącąw dół nieoświetloną trasą Langfiglal (»02643/1880: Kemping mieści się tuż za miastem, koło Altenburg (»02643/8503).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>