Altena

Odiegła pól godziny jazdy koleją od Hagen, ALTENA jest najpiękniejszym miastem Sauerlandu dzięki wspaniałemu położeniu w głębi doliny. Wysoko ponad nią wznosi się masywny zamek, jedna z największych średniowiecznych warowni w Niemczech. Budowę rozpoczęto w XII w. i kontynuowano z przerwami do wieku XIV. Potężny mur i trzy bramy strzegą baszty wewnętrznej. Cały kompleks uległ w ciągu dziejów poważnym zniszczeniom, w ubiegłym wieku powstały plany odbudowy w eklektycznym guście romantyzmu. Na szczęście nigdy ich nie zrealizowano, a obecny stan budowli jest wynikiem gruntownej restauracji dokonanej na początku naszego stulecia z zachowaniem autentycznych proporcji.

Niemieckim obyczajem pierwotne schronisko młodzieżowe (zob. dalej) zamieniono na muzeum, jedno z kilku, jakie znajdują się na terenie zamku (wt.-nd. 9.30-17.00: łączny bilet 3 DM). Służący niegdyś turystom pokój dzienny jest w stylu tradycyjnego westfalskiego gospodarstwa, obok znajduje się pomieszczenie dla większych grup, natomiast na dołe mieści się główna, nader spartańska sypialnia z solidnymi, trójpiętro- wymi, drewnianymi łóżkami, które z powodzeniem mogłyby posłużyć jeszcze wiele lat. Kilka zamkowych sal odnowiono w dawnym stylu i pięknie umeblowano. Do najciekawszych komnat należy Shtdtliiille koło wejścia, z rzeźbionym renesansowym kominkiem, a także wielki hall ze znakomitą kolekcją naczyń cynowych. Na szczególną uwagę zasługuje kaplica, którą zdobią retabula z Antwerpii i Kolonii, romańska chrzcie!- nica oraz pełna wdzięku, XV-wieezna Madonna z Dzieciątkiem, wykonana z piaskowca pochodzącego z Bambergu. W salach wystawiono również cenne okazy broni i zbroi, jako że Sauerland stanowił niegdyś ważny ośrodek płatnerstwa.

Biuro informacji turystycznej w Altenie znajduje się przy Ltiudenscheider Sir, 22 (»02352/209221). Z hoteli warto wymienić: Witrzchmidt am Markt, Kärchstr. 43 («02352/22905: ): SanhofshoteL Banhofstr. 33 («02352/22888: ©), oraz Alte Linden, Hauptstr. 38 («02352/71219: ©). W zewnętrznych obwarowaniach zamku mieści się schronisko młodzieżowe («02352/23522: (!), nieco fałszywie reklamowane jako najstarsze schronisko na świecie. Posiada bardzo atrakcyjną lokalizację, ale dysponuje tylko czterdziestoma łóżkami, więc stale jest przepełnione.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>